« Powrót do artykułu

VAT wpłacają inwestor i główny wykonawca

Każdy podatnik świadczący usługi budowlane na rzecz głównego wykonawcy jest podwykonawcą. Wykonywane przez niego usługi są więc objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia.

vat podatki

żródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o VAT objęła mechanizmem odwrotnego obciążenia usługi budowlane wymienione w nowym załączniku nr 14 do ustawy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

  • kochamtakiezmiany(2017-02-16 09:52) Zgłoś naruszenie 30

    A co z sytuacją gdy jednocześnie Inwestor jest jednocześnie Generalnym Wykonawcą? czy wszyscy którzy dla niego robią to już podwykonawcy czy tylko Wykonawcy?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Złe prawo PL(2017-02-26 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    Semantyka jest nieważna. Istotne jest zapłacenie VAT przez inwestora kosztem bycia wykonawcą. Mam inne pytanie. Kiedy usługa jest usługą budowlaną rozliczaną z odwrotnym obciążeniem VAT? Czy wtedy kiedy ktoś z PKWiU2008 z załącznika nr 14 wykonuje usługę jako podwykonawca? Czy wtedy kiedy u podstawy działania jest projekt budowlany? Załóżmy, że pracuję dźwigiem. Firma konstrukcyjna wynajmuje mnie do postawienia tablicy przydrożnej dla klienta. Czy zatem jestem tam jako podwykonawca budowlany czy usługa dźwigiem z VAT? Czy bycie podwykonawcą podwykonawcy wymaga zgody od inwestora bądź głównego wykonawcy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!