« Powrót do artykułu

Wiatrak jest opodatkowany, zanim jeszcze zacznie się kręcić

Obowiązek podatkowy powstaje już w momencie zakończenia robót budowlanych, a nie dopiero wtedy, gdy nieruchomość zaczyna być faktycznie użytkowana i przynosić zyski – orzekł NSA w sprawie podatku od nieruchomości.

Farma wiatrowa

żródło: ShutterStock

SKO przypomniało, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości wiąże się z istnieniem przedmiotu opodatkowania

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • ~rymposzek(2017-01-10 21:28) Zgłoś naruszenie 71

  Zainwestowałeś, zgłosiłeś,że inwestycja zakończona, ale pojawiły się nowe nieprzewidywalne warunki zewnętrzne uniemożliwiając uzyskiwanie ci dochodu nawet choćby w trudno przewidywalnym czasie, to twoja wina, koniec, kropka. Wniosek: to przykład odstraszania potencjalnych inwestorów do budowania pomyślności gospodarczej dla wspólnego dobra, dla kraju. Inwestorze pamiętaj,!! jeśli ci inwestycja " nie wypali" to cię państwo ukarze na zasadzie zbudowałeś "płacz i płać" podatek od nieruchomości. A jeśli jej nie ma szansy odsprzedać,uruchomić, pozostaje ją tylko zniszczyć, rozebrać bo nie ma innej alternatywy.

  Odpowiedz
 • NSA całkiem oczadział czy co????(2017-01-11 14:40) Zgłoś naruszenie 20

  Albo prawo w tym zakresie jest kulawe i nic nie warte.... Bo jeśli elektrownia juz faktycznie zarabia na siebie i produkuje prąd - to OK podatek jest należny bez wątpienia.... ale jak infrastruktura jest niedokończona i bez tej części nie ma mowy o produkcji prądu i zyskach - to nie ma znaczenia czy obiekt budowlany w myśl prawa budowlanego został zakończony. Ale jak to w Polsce - przepisy prawa do d....... a Sąd na tym szmelcu musi pracować i ferować wyroki.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-01-11 11:29) Zgłoś naruszenie 10

  I tak "dobrze" , że nie zaraz po przyjściu inwestora . Na świat .

  Odpowiedz
 • A co Inwestor nie wiedział ?????(2017-01-11 14:51) Zgłoś naruszenie 00

  Po co składał wniosek w 2011r na użytkowanie jak jakoby nie użytkuje???? Działa ten wiatrak i produkuje prąd i zarabiają na tym????? Tego polski Sąd nie wie. W sumie same znaki zapytania i nie wiadomo kto kogo chce zrobić w konia - Inwestor, Gmina czy Sąd???

  Odpowiedz
 • Kuba(2017-01-11 17:38) Zgłoś naruszenie 01

  Figę prawda ,zanim zacznie się kręcić to jest wieszak na majtki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!