Podatki | Najnowsze wiadomości

6 lutego 2020 r.

Skoro podmiot z Indii przesłał spółce certyfikat rezydencji, a otrzymywane przez niego wynagrodzenie nie jest opłatą za usługi techniczne ani należnością licencyjną, to nie ma potrzeby potrącania podatku u źródła

Back office w Indiach bez podatku u źródła6 lutego 2020 r.

Wynagrodzenie za usługi księgowe i przetwarzania danych nie jest należnością licencyjną ani opłatą za usługi techniczne w rozumieniu polsko-indyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Płatnik, który je wypłaca, nie musi więc potrącać zryczałtowanego podatku u źródła – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

5 lutego 2020 r.

Łukasz Zalewski, fot. Ewa Liszcz

Jakie klauzule przeciw unikaniu opodatkowania może obecnie stosować fiskus? [PODCAST]5 lutego 2020 r.

Ministerstwo Finansów od kilku lat uszczelnia system podatkowy, wprowadzając do przepisów kolejne klauzule przeciw unikaniu opodatkowania. Obecnie w przepisach mamy aż osiem takich klauzul, włącznie z klauzulą generalną. Celem tych działań jest odstraszenie podatników od agresywnych optymalizacji podatkowych i od unikania opodatkowania.

5 lutego 2020 r.

Polska robi sobie zły public relations. Woluntaryzm słowny, za którym idzie słabo przemyślana polityka, przekłada się na klimat gospodarczy. A stabilność infrastruktury prawnej i regulacyjnej leży u podstaw decyzji podejmowanych przez zagranicznych inwestorów.

Propozycja opodatkowania dochodu Airbnb jest prawnie i finansowo problematyczna [OPINIA]5 lutego 2020 r.

Wolałbym usiąść z [szefem Airbnb] i powiedzieć [mu]: Wiesz, że musisz płacić podatek w Polsce, inaczej to [….]. To oczywiste, że musisz płacić podatek, więc ile jesteś gotów zapłacić?”. To parafraza wywiadu ministra finansów Tadeusza Kościńskiego sprzed kilkunastu dni. Propozycja opodatkowania dochodu Airbnb jest prawnie i finansowo problematyczna, forma przekazu (wywiad) mało dyplomatyczna, a efekt PR niekorzystny.

Polecane

Polecane