Podatki | Najnowsze wiadomości

12 listopada 2018 r.

Kiedy deklaracje podatkowe okazują się niewystarczającym źródłem informacji, a kontrole podatkowe zawodzą, rządzący szukają nowych rozwiązań w walce z oszustami podatkowymi

Nowa broń w walce z optymalizacją. Raportowanie schematów podatkowych od 2019 roku12 listopada 2018 r.

Kiedy deklaracje podatkowe okazują się niewystarczającym źródłem informacji, a kontrole podatkowe zawodzą, rządzący szukają nowych rozwiązań w walce z oszustami podatkowymi. By zapobiec tzw. agresywnej optymalizacji, na doradców podatkowych nałożony zostanie kolejny obowiązek – raportowanie skarbówce schematów podatkowych.

10 listopada 2018 r.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli sprzedajemy mieszkanie nabyte w spadku lub otrzymane w darowiźnie.

W jaki sposób ustalić dochód ze sprzedaży mieszkania 10 listopada 2018 r.

Małżeństwo zamierza w listopadzie 2018 r. sprzedać za 140 tys. zł mieszkanie, które było kupione w lipcu 2013 r. Jego cena w momencie zakupu wynosiła 120 tys. zł. Czy konieczna będzie zapłata podatku dochodowego? Czy w tym przypadku dochód z tytułu sprzedaży stanowi cena wynikająca z umowy sprzedaży, a więc 140 tys. zł, czy jest to różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży mieszkania, czyli 20 tys. zł?

9 listopada 2018 r.

Ciężar wykazania związku wydatków na nabycie przedmiotowej usługi gastronomicznej spoczywa na podatniku (tj. na spółce Y.).

Jak rozliczyć obiad z kontrahentem w restauracji?9 listopada 2018 r.

Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) działa w branży IT. W celach omówienia warunków współpracy spółka zaprosiła 5 listopada 2018 r. kontrahenta (zainteresowanego nabyciem usług świadczonych przez spółkę) na wspólny obiad (bez alkoholu) w restauracji. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor z działów spółki Y (zatrudniony na umowę o pracę) oraz jeden z członków organów zarządczych kontrahenta.

9 listopada 2018 r.

Sejm: Spór o ściągalność podatków podczas posiedzenia komisji finansów9 listopada 2018 r.

W resorcie finansów do tej pory nie powstał centralny rejestr faktur online, a utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej zmniejszyło sprawność kontroli skarbowych - przekonywali przedstawiciele opozycji podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów. Szef KAS odpowiadał posłom, że wszelkie dostępne dane dowodzą wzrostu dochodów podatkowych i kurczenia się szarej strefy.

8 listopada 2018 r.

Obecnie fiskus monitoruje tylko jego transporty powyżej 500 l, a o tym, co dzieje się dalej z olejem, dowiaduje się z opóźnieniem

Duża krytyka pod adresem planowanego pakietu olejowego8 listopada 2018 r.

Niezgodny z prawem unijnym, a na dodatek niesie ze sobą zbyt dużą biurokrację, której skutki odczują zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne. Takie uwagi spłynęły pod adresem konsultowanego obecnie projektu nowelizacji pakietu przewozowego, czyli ustawy o systemie monitorowania przewozu drogowego i kolejowego towarów (Dz.U. z 2017 r. poz. 708 ze zm.). Projekt jest też określany jako pakiet olejowy, bo jego głównym celem ma być uszczelnienie obrotu olejem opałowym.

Polecane

Polecane