Kontrole skarbowe

27 listopada 2018 r.

Co do zasady, urzędnik KAS musi okazać kontrolowanemu upoważnienie do przeprowadzenia kontroli w firmie

Kontrola pod nieobecność przedsiębiorcy? Krajowa Administracja Skarbowa z nowymi uprawnieniami27 listopada 2018 r.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zyskają nowe uprawnienia. W razie nieobecności kontrolowanego będą mogli przystąpić do działań operacyjno-rozpoznawczych jedynie po wcześniejszym okazaniu legitymacji służbowej jakiejkolwiek osobie zatrudnionej w danej firmie. MF zapewnia, że intencją projektowanych przepisów nie jest prowadzenie kontroli co do zasady pod nieobecność kontrolowanego. Jest to działanie prewencyjne.

5 listopada 2018 r.

Ilu podatników w Polsce może być poddanych kontroli celno-skarbowej?

Ponowne korekty deklaracji. Prawo do obrony czy celowa taktyka?5 listopada 2018 r.

- To, o czym mówimy, to mechanizm obejścia przepisów. To pewnego rodzaju taktyka - podatnik koryguje deklaracje, a jednocześnie zakłada, że za jakiś czas złoży ponowną - twierdzi Przemysław Krawczyk. - Państwo nie może stawiać podatnika przed alternatywą: albo korzystasz z prawa do obrony, albo dajemy ci gwarancję niekarania, choć zapewne, gdybyś poszedł do sądu, to sąd by cię uniewinnił - zaznacza dr Tomasz Nowak.

20 sierpnia 2018 r.

Nie trzeba tłumaczyć, że korzystanie z nich przez mikroprzedsiębiorców może utrudniać pracę fiskusowi.

Skarbówka miała wiedzieć wszystko, ale drobni uciekają w papier20 sierpnia 2018 r.

Wprowadzenie e-kontroli, którym służą JPK na żądanie, miało pomóc zarówno organom, jak i podatnikom. Zapewne w przypadku większych podatników niejednokrotnie stanowi to istotne ułatwienie. Jednak wielu drobnych podatników odbiera to, nie bez powodu, jako dodatkową, potencjalną, uciążliwość. O ile bowiem problem JPK_VAT i JPK_Fa rozwiązuje oprogramowanie udostępnione przez resort finansów, o tyle skorzystanie w tym celu z nowego (komercyjnego) programu czy aktualizacja już posiadanego wiąże się dla firm z wydatkami. I bynajmniej rozwiązaniem dla przedsiębiorców nie jest skorzystanie z darmowych aplikacji, które już pojawiły się na rynku. Powód? Brak zaufania do nich.

Polecane

Polecane