Akcyza

26 września 2020 r.

Grupa tych firm – producentów i hurtowników alkoholu i papierosów oraz właścicieli loterii czy kasyn (nie w każdym przypadku stanowi to całość biznesu) – miała w ub.r. ponad 92 mld zł przychodów i wykazała w swoich zeznaniach 4,4 mld zł dochodu do opodatkowania. Łączny CIT to kwota niemal 818 mln zł. Kilka przedsiębiorstw wykazało straty, co pozwoliło im nie płacić albo zmniejszyć wymiar CIT-u.

Podatek dochodowy od tych przedsiębiorstw to niewielka część zarobku państwa na „przyjemnościach”. Daleko mu do akcyzy. A łączne wpływy można powiększyć jeszcze o VAT czy podatek płacony przez pracowników koncernów tytoniowych, alkoholowych czy firm działających na rynku gier losowych.

Przykładem może być Totalizator Sportowy. „Rok 2019 był rekordowy w historii spółki. Jej przychody wzrosły o ponad 90 proc. do prawie 10 mld zł, a wartość wpłaconego do budżetu państwa podatku od gier przekroczyła pierwszy raz w historii 1 mld zł przy łącznej wartości kontrybucji do budżetu państwa w wysokości blisko 2,4 mld zł – o 12 proc. wyższej niż w roku 2018” – tak podsumowywała wyniki firma (podatek dochodowy był niższy niż w poprzednich latach).

Dla państwa ważniejsza akcyza od przyjemności niż podatek dochodowy od jej wytwórców26 września 2020 r.

Spośród ok. 1,5 tys. działających w Polsce firm, których biznes wykorzystuje nasze przywiązanie do przyjemności, jak alkohol, tytoń i hazard, mogące przerodzić się w nałogi, niemal 40 znalazło się na opublikowanej przez resort finansów liście największych podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Największych pod względem obrotów, bo pod względem wielkości płaconego CIT niewiele z tych podmiotów znajduje się w czołówce (tę okupują banki).

23 września 2020 r.

TSUE przyznał rację fiskusowi. Orzekł, że w świetle art. 2 ust. 2 dyrektywy tytoniowej opodatkowane mogą być także wyroby składające się z innych substancji niż tytoń, o ile spełniają wspomniane dwa warunki z art. 5 dyrektywy.

Akcyza może być od całej mieszanki do palenia23 września 2020 r.

Zużywana w fajce wodnej mieszanka tytoniu i innych substancji jest opodatkowana według stawki właściwej dla tytoniu, jeżeli został on pocięty lub w inny sposób podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków i nadaje się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego ‒ orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27 lipca 2020 r.

Dzięki stanowisku Brukseli cła ani VAT importowego nie zapłaci przedsiębiorca, który zawarł umowę na przywóz odpowiednich towarów medycznych z organizacją państwową (chodzi także o samorządy i szpitale), charytatywną lub dobroczynną uznaną przez właściwe organy państwa członkowskiego

Bez cła od importu produktów medycznych. Bruksela przedłuża preferencje27 lipca 2020 r.

Przedsiębiorcy, którzy sprowadzili spoza Unii Europejskiej produkty medyczne niezbędne do walki z pandemią, nie zapłacą cła ani VAT od importu do końca października br. – wynika z najnowszej decyzji Komisji Europejskiej. Bruksela wydłużyła w ten sposób o trzy miesiące okres korzystania ze zwolnienia (od 1 stycznia do 31 lipca br.) zapisany w decyzji KE nr 2020/491 z 3 kwietnia br.

Polecane

Polecane