Podwyższenie kapitału zakładowego nie jest objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdy do spółki kapitałowej wnoszone są udziały innej spółki, dające większość praw głosu.
Skarżąca spółka należąca do grupy kapitałowej, która jest podatnikiem CIT, prowadziła działalność inwestycyjną w Polsce. Jej jedynym udziałowcem jest spółka kanadyjska. Wyniku reorganizacji grupy jedynym udziałowcem skarżącej będzie spółka węgierska zarządzająca spółką polską przez oddział w Szwajcarii. Problem w tym, że oddział nie ma osobowości prawnej. W efekcie z prawnego punktu widzenia właścicielem będzie przyszły udziałowiec. Nabędzie on 100 proc. udziałów w spółce polskiej i wniesie je do oddziału w Szwajcarii. Następnie przyszły udziałowiec wniesie do skarżącej udziały w amerykańskim funduszu inwestycyjnym rynku nieruchomości. W zamian otrzyma nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym skarżącej. .
Skarżąca chciała wiedzieć, czy podwyższenie kapitału zakładowego w spółce wskutek reorganizacji (wniesienia przez przyszłego udziałowca z siedzibą na Węgrzech za pośrednictwem jego oddziału w Szwajcarii wszystkich udziałów w amerykańskim funduszu inwestycyjnym w zamian za nowe udziały w podwyższonym kapitale skarżącej) będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w Polsce. Zdaniem spółki takie podwyższenie kapitału zakładowego nie będzie objęte PCC.
Sąd zgodził się z tą interpretacją. Wskazał, że zastosowanie w sprawie ma art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.). Z przepisu tego wynika, że zmiana umowy spółki związana z podwyższeniem kapitału zakładowego w spółce otrzymującej aport nie jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Warszawie z 30 marca 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 1330/11.