RPO do TK: Skarga pauliańska nie jest dla fiskusa

autor: Katarzyna Jędrzejewska06.12.2016, 07:37; Aktualizacja: 06.12.2016, 08:09
prawo

Wniosek RPO do trybunału jest jednak sprzeciwem wobec działań organów podatkowych.źródło: ShutterStock

Organy podatkowe nie powinny chodzić do sądów powszechnych z żądaniem uznania za bezskuteczne transakcji zawieranych przez podatników. RPO złożył właśnie w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • blodbad(2016-12-06 10:23) Zgłoś naruszenie 2215

  W interesie każdego uczciwego podatnika jest to, by TK nie zgodził się z RPO. Cel pozornych darowizn jest jeden: uciec przed fiskusem i okraść tym samym innych podatników. Samego zobowiązania podatkowego nikt już wtedy nie kwestionuje.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • JJB(2016-12-06 13:05) Zgłoś naruszenie 1013

  Dlaczego Bodnar zawsze broni oszustów?

  Odpowiedz
 • skarbona(2016-12-06 13:11) Zgłoś naruszenie 86

  "Jego zdaniem organy podatkowe sięgają po skargę pauliańską, żeby zaradzić własnej bezczynności." Bardzo proszę żeby pani Redaktor podrążyła temat i wypowiedziała się na temat tej "bezczynności". A może przyjdzie do nas do pracy i zobaczy jak to u nas wygląda? Zapraszam.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • GAGA ale nie Lady(2016-12-06 16:07) Zgłoś naruszenie 810

  Tak się domyśliłam, że wypowiadają się tu głównie urzędnicy. Wasze założenia, to: "każdy podatnik to oszust albo złodziej", "wszystkie umowy służą niepłaceniu podatków i na pewno są pozorne". Gdy założenie jest błędne, to prowadzi do błędnej tezy. Dla urzędniczych czynności stworzony został KPA.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • na złodzieju zawsze czapka gore?o aferach zamiatan(2016-12-06 16:43) Zgłoś naruszenie 75

  ych POd dywan nie wsPOmnę.Plebs i maluczcy są tylko od płacenia rzetelnego podatku? a RPO co chce udowadniać poprzez TK że okradanie państwa ujdzie płazem i zostanie rozmyte.Powinien wchodzić komornik w trakcie dochodzenia i majątek całej rodziny powinien być inkasowany za oszustwa podatkowe a żyło by się nam uczciwym w Polsce coraz lepiej.

  Odpowiedz
 • Wkurzony (2016-12-07 00:25) Zgłoś naruszenie 61

  Profesjonalnie zajmuję się windykacją dużych podmiotów gospodarczych i w mojej ocenie system działa źle. Urzędy skarbowe na ostatnią chwilę wydają postanowienia o np. zobowiązaniu osoby trzeciej do zapłaty zaległego podatku sprzed 4-5 lat przez byłych członków zarządu. Tymczasem można było zwindykować spółkę, która miała majątek wielokrotnie wyższy niż zobowiązania ale nowy zarząd nie płacił tylko się majątku pozbywał a Urząd nie robił nic. Kiedy termin dobijał do 5 lat nagle atakował byłych członków Bogu ducha winnych szukając ewidentnie jeleni, którzy zapłacą. Dla osób fizycznych nawet świetnie zarabiających były to kwoty astronomiczne ale nikogo to nie obchodziło, więcej, wydawane były postanowienia o nadaniu klauzuli natychmiastowej wykonalności i ludzie tragedie przeżywali próbując się bronić. Lata w Sądzie z komornikiem na karku, tymczasem ci którzy rozrwonili majątek kładli spółkę do piachu wyprzedzając majątek za bezcen na postawione słupy.. Skarga paulianska jak najbardziej powinna tu działać za to nie powinno być osobistej odpowiedzialności wynajętych menadżerów. To idiotyzm rodzący patologię, są całe grupy przestępcze, które wyszukują takie spółki i osoby aby je specjalnie umoczyć. Ich zysk wynika z prostej kalkulacji zatrzymany Vat i Cit to renta conajmniej 42% od przejętego majątku (23+19). Potem wchodzi CBŚ i się dziwi jak to się stało, przecież tyle czasu to robili. A schemat jest prosty wyszukują spółkę z dużym majątkiem i znacznymi należnościami (jeżeli są należności to są zobowiązania podatkowe od tych należności) , spółkę się przejmuje oferując " ratunek " jako niby "inwestor", a potem jest już z górki: wywala się stary zarząd, wprowadza się słupy, słupy sterowane z tylnego siedzenia ściągają brutalnie należności jednocześnie majątek zaczynają przejmować podstawione podmioty. Oczywiście nikt zaległych podatków nie płaci, spółka ulega likwidacji a majątek się rozpływa i renta podatkowa stanowi dywidendę nowych właścicieli. A Urząd? Zgodnie z prawem dowala się do poprzedniego zarządu bo za jego kadencji zobowiązania powstały. Takie sytuacje znam, widziałem i wiem, że całe lata oszuści potrafią realizować swój plan w jednej tylko spółce i np. 3 lata nie odbierać pism z US..a US jak cielę nie robi nic, a potem nagle bezwzględnie szuka jelenia a przykryć własną nieudolność i naiwność.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane