Nowa instytucja, jaką jest magazyn konsygnacyjny, pozwoli na potraktowanie dostawy towarów od unijnego kontrahenta jako wewnątrzwspólnotowe nabycie rozliczane przez polskiego podatnika.
Wprowadzenie do ustawy o VAT magazynu konsygnacyjnego (call-off stock) zmienia sposób rozliczenia dostawy towarów przez zagranicznych podatników. Zwalnia to ich z obowiązku rejestracji dla celów VAT w Polsce z tytułu przemieszczania własnych towarów oraz ich dostawy na terytorium Polski. W takim przypadku VAT będzie rozliczany przez podatnika polskiego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, ale po spełnieniu kilku warunków. Przepisy dotyczące magazynu konsygnacyjnego obowiązują od 1 grudnia, a wynikają z nowelizacji ustawy o VAT z 7 listopada 2008 r.

Warunki do spełnienia

Przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, nieposiadającego siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania w Polsce, do magazynu konsygnacyjnego w celu ich dostawy prowadzącemu magazyn konsygnacyjny, oraz dostawę tych towarów uważa się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów u prowadzącego magazyn konsygnacyjny, pod warunkiem że:
podatnik podatku od wartości dodanej nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony,
• przechowywane w magazynie konsygnacyjnym towary są przeznaczone do działalności produkcyjnej lub usługowej, z wyłączeniem działalności handlowej, przez prowadzącego magazyn konsygnacyjny,
• prowadzący magazyn konsygnacyjny, przed pierwszym wprowadzeniem przez podatnika podatku od wartości dodanej towarów do tego magazynu, złożył w formie pisemnej naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o zamiarze prowadzenia magazynu konsygnacyjnego,
• prowadzący magazyn konsygnacyjny prowadzi ewidencję towarów wprowadzanych do tego magazynu, zawierającą datę ich wprowadzenia, datę pobrania towarów z magazynu, dane pozwalające na identyfikację towarów.

Dwa lata na rozliczenie

W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów w ramach magazynu konsygnacyjnego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą pobrania towarów z tego magazynu, nie później jednak niż z dniem wystawienia faktury. Jeżeli towary tam przechowywane nie zostaną pobrane w ciągu 24 miesięcy od ich wprowadzenia do magazynu, uznaje się, że do ich pobrania doszło następnego dnia po upływie tego okresu.
Z kolei w razie stwierdzenia braku przechowywanych w magazynie konsygnacyjnym towarów albo całkowitego ich zniszczenia uznaje się, że pobranie towarów nastąpiło w dniu, w którym opuściły one magazyn albo zostały zniszczone, a jeżeli nie da się ustalić tego dnia - w dniu, w którym stwierdzono ich brak albo ich zniszczenie. Użycie lub wykorzystanie towarów przechowywanych w magazynie konsygnacyjnym przed ich pobraniem z magazynu powoduje, że dniem pobrania jest dzień użycia lub wykorzystania tych towarów.
MAGAZYN KONSYGNACYJNY
Jest to wyodrębnione u podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE miejsce przechowywania na terytorium kraju towarów należących do podatnika podatku od wartości dodanej przemieszczonych przez niego lub na jego rzecz z innego państwa unijnego do tego miejsca, z którego polski podatnik, przechowujący towary, pobiera je, a przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel następuje w momencie ich pobrania.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 2 pkt 27c, art. 12a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008 r. nr 209, poz. 1320).