ZMIANA PRAWA - Zwrot VAT na rachunek bankowy przysługuje również, gdy w następnym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykona czynności opodatkowanych.
Od 1 grudnia zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o VAT, która umożliwia podatnikom szybsze odzyskanie podatku. W nowelizacji zastąpiono obligatoryjny mechanizm przenoszenia kwoty podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy mechanizmem fakultatywnym. Jeżeli w okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonywał czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz nie wykonywał czynności poza terytorium kraju, kwotę podatku naliczonego może przenieść do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.
Oznacza to, że podatnik ma wybór - może przenieść kwotę podatku naliczonego na okres następny albo wystąpić o jego zwrot.
Zwrot różnicy podatku nastąpi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli lub postępowania podatkowego.