Nowe zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej przewiduje ustawa o podatku akcyzowym, którą w środę wieczorem uchwalił Sejm.

Zgodnie z nową ustawą, podatek akcyzowy ma być płacony przez dystrybutorów, a nie jak obecnie, przez producentów energii elektrycznej.

Podczas środowego posiedzenia Sejm przyjął poprawkę, która zwalnia z akcyzy zużycie energii elektrycznej w określonych okolicznościach. Chodzi o jej zużycie w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w tzw. skojarzeniu w elektrociepłowniach.

Zgodnie z nowymi przepisami, akcyza na wyroby tytoniowe - generalnie - ma zostać podwyższona

Sejm przyjął jednak w środę poprawkę, zgodnie z którą akcyza na określone wyroby - na tytoń do palenia oraz na cygara i cygaretki - będzie jednak obniżona.

Kolejna poprawka zaakceptowana przez Sejm przewiduje, że zabezpieczenie akcyzowe będzie mogło być składane również w formie tzw. weksla własnego.

Ustawa zakłada ponadto wprowadzenie obniżonej stawki na biokomponenty paliw, zerowej stawki na biogaz, biowodór i wodór, a także na wyroby energetyczne wykorzystywane w przemyśle chemicznym.

Do końca października 2013 r. ma obowiązywać zerowa stawka akcyzy na gaz ziemny do celów napędowych

Przewidziano również zwolnienie z akcyzy: gazu przeznaczonego do celów opałowych do 31 października 2013 r. oraz węgla i koksu - do 1 stycznia 2012 r.

Nie będzie obowiązku produkcji w składzie podatkowym win gronowych, uzyskiwanych z winogron z upraw własnych. Chodzi o produkcję mniejszą niż 1000 hl w ciągu roku.

Z takiego obowiązku mają być również zwolnione: piwa, wina i napoje fermentowane domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nie przeznaczone do sprzedaży.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Uchwalona przez Sejm nowa ustawa, której głównym celem jest dostosowanie polskich regulacji dotyczących akcyzy do wymogów unijnych, zostanie teraz skierowana do Senatu.