statystyki

Praca wspólnika przychodem dla spółki z o.o.

autor: Patrycja Dudek06.07.2016, 07:17; Aktualizacja: 06.07.2016, 09:04
wizytówka, biznes

Chodziło o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałą z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Spółka kapitałowa musi zapłacić podatek od nieodpłatnych świadczeń, gdy jej właściciel przygotowuje projekty i prowadzi szkolenia, nie biorąc za to wynagrodzenia – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałą z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Zmiana dotyczyła wyłącznie formy prawnej, bo firma nadal prowadziła działalność w tym samym zakresie, a jednoosobowy przedsiębiorca nadal pozostawał jej jedynym wspólnikiem i udziałowcem. Zasiadał też w zarządzie spółki. Słowem: nowa firma również należała wyłącznie do niego. Spółka zajmowała się projektowaniem placów zabaw i doradzała, jak je projektować, by były one zgodne z normami. Z umowy spółki wynikało, że mężczyzna, jako wspólnik jest zobowiązany do świadczenia na rzecz spółki usług mieszczących się w zakresie jej działalności. Miał m.in. opiniować projekty placów zabaw, prowadzić szkolenia w zakresie obowiązujących norm, doradzać i konsultować. Z umowy wynikało też, że nie otrzyma za to żadnego wynagrodzenia.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy te świadczone przez prezesa usługi są dla spółki przychodem z nieodpłatnych świadczeń i czy w związku z tym będzie ona musiała zapłacić od nich CIT.

Spółka uważała, że w tej sytuacji nie może być mowy o przychodzie. Pierwszy argument był taki, że obowiązki te wynikają z umowy spółki (zgodnie z art. 159 kodeksu spółek handlowych) i w związku z tym nie mogą stanowić nieodpłatnego świadczenia. – Nie jest nim przecież wniesienie wkładu na kapitał zakładowy, wnoszenie dopłat czy pełnienie funkcji w organach – argumentowała spółka.

Drugi argument, na wypadek gdyby pierwszy okazał się nieskuteczny, był taki, że wspólnik nie świadczy pracy za darmo. – Ekwiwalentem pracy jest dywidenda – tłumaczyła.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane