Od 2009 roku podatnik będzie mógł powrócić do zwolnienia z VAT po upływie roku, licząc od końca roku, w którym z niego zrezygnował lub je utracił.
Nowelizacja ustawy o VAT, która czeka na podpis prezydenta, przewiduje wiele zmian w zakresie zwolnień z podatku. Do najważniejszych zmian w zakresie zwolnienia podmiotowego można zaliczyć skrócenie do roku terminu powrotu do zwolnienia.
Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 113 ust. 11 ustawy o VAT podatnik, który utracił prawo do zwolnienia z podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie trzech lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie z niego skorzystać. Od 1 stycznia 2009 r. termin ten wyniesie rok i będzie liczony od końca roku podatkowego, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował.
Przy ewentualnym powrocie do zwolnienia podmiotowego podatnik jest zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie. Konsekwencją objęcia podatnika zwolnieniem podmiotowym jest to, że wykonywane przez niego czynności nie są opodatkowane (poza czynnościami wyłączonymi ze zwolnienia). Przedsiębiorca jest ponadto zwolniony z obowiązków rejestracyjnych (może, lecz nie musi się rejestrować jako podatnik VAT zwolniony). Nie jest również obciążony wieloma obowiązkami związanymi z rozliczeniem VAT, tj. brak obowiązku składania deklaracji podatkowych, prowadzenia ewidencji zakupów.
Warto podkreślić, że to już druga korzystna zmiana w zakresie zwolnienia podmiotowego dokonana w niedługim czasie. Od początku 2008 r. obowiązuje bowiem wyższy limit dla tego zwolnienia, który wynosi 50 tys. zł. Dotychczas było to 10 tys. euro.
Zasadnicza część nowelizacji wchodzi w życie 1 grudnia tego roku, jednak zmiany w przepisie dotyczącym zwolnienia podmiotowego zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.
Ważne!
Jeżeli podmioty zwolnione z VAT rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia