Termin egzaminu na certyfikat księgowy będzie ustalany i ogłaszany przez ministra finansów.
Senat rozpatrzył ustawę, która zwalnia z egzaminu na certyfikat księgowy osoby posiadające odpowiednie wykształcenie i trzyletnią praktykę w księgowości. Ustawa zmienia przepisy dotyczące wymogów, jakie musi spełniać osoba występująca do ministra finansów z wnioskiem o wydanie certyfikatu księgowego, określone w ustawie z 18 marca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (wchodzi w życie 1 stycznia 2009 r.). Nałożyła ona obowiązek złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu sprawdzającego kwalifikacje przez wszystkie osoby ubiegające się o certyfikat.
Po zmianach egzamin będę musiały zdawać osoby nieposiadające dostatecznego wykształcenia i praktyki w księgowości, co oznacza powrót do zasad obowiązujących na gruncie rozporządzenia ministra finansów z 18 lipca 2002 r.
Nowelizacja wprowadza również zmiany w zakresie przepisów określających zasady powoływania i funkcjonowania Komisji Egzaminacyjnej oraz przeprowadzania egzaminu. Postanowiono, że do zadań komisji egzaminacyjnej będzie należało opracowywanie wyników egzaminu oraz rozpatrywanie odwołań od tych wyników. Zadaniem Komisji nie będzie natomiast ustalanie i ogłaszanie terminów egzaminów. Termin egzaminu ustalał będzie minister finansów. Zmieni się także skład komisji egzaminacyjnej. Będzie ona ponadto ulegać rozwiązaniu z chwilą przyjęcia przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych sprawozdania z przeprowadzonego egzaminu.
Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Ponieważ Senat przyjął poprawki precyzujące uchwalone przepisy, trafi ona z powrotem do Sejmu w celu ich rozpatrzenia.