Pracownicy administracji podatkowej zostaną przeszkoleni z praktycznego stosowania zasady in dubio pro tributario. O to, by działali jednolicie, zadba minister finansów.

To odpowiedź szefa resortu finansów na obawy rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, że mimo uchwalonej zasady, wątpliwości nadal mogą być rozstrzygane na niekorzyść podatnika.
Chodzi o praktyczne zastosowanie art. 2a ordynacji podatkowej, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Zgodnie z nim niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego będą rozstrzygane na korzyść podatnika. Obawy RPO wynikają z niejednoznacznego sformułowania tego przepisu, co – zdaniem rzecznika – może prowadzić do różnic interpretacyjnych.
Ocenę tę podziela minister finansów. W odpowiedzi na pismo RPO wskazał, że w trakcie prac parlamentarnych nie udało się usunąć tych wątpliwości. Dlatego, aby nie było różnic w stosowaniu klauzuli, minister zamierza wydać interpretację ogólną i zorganizować szkolenia urzędników.
Minister zwrócił się też o opinię do Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego, którą kieruje prof. dr hab. Bogumił Brzeziński. Spytał, jak rozumieć sformułowanie: „niedające się usunąć wątpliwości”.
Wskazał, że eksperci mają różny pogląd na ten temat. Jedni twierdzą, że zwrot ma charakter subiektywny i daje nadmierną swobodę w stosowaniu klauzuli. Inni, że zasada może być zastosowana tylko wtedy, gdy wątpliwości nie da się usunąć za pomocą standardowych metod wykładni.
– Padają też głosy, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści prawa podatkowego w ogóle nie istnieją – stwierdził minister.
Wskazał, że są także różnice co do tego, kto miałby decydować o tym, czy wątpliwości są nieusuwalne. Niektórzy uważają, że należałoby to głównie do sądów administracyjnych.
Zdaniem ministra nie ma również jasności co do sformułowania „korzyści podatnika”. Nie wiadomo, czy mają one być identyfikowane według oczekiwań podatnika, czy według oceny organu.
Minister finansów spytał także radę, czy nowy przepis może być stosowany również przez samego podatnika i czy dotyczy on nie tylko jego, lecz także płatnika, inkasenta i innych osób (np. następców prawnych).
Odpowiedź ministra finansów z 3 listopada 2015 r. na wystąpienie RPO, nr PK4.055.3.2015