Problem z kosztami przy aporcie akcji w SKA do spółki kapitałowej

autor: Oprac. KaJ26.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 26.10.2015, 09:19
Wnosząc akcje w SKA do spółki akcyjnej, nie wolno zapomnieć o przepisie przejściowym zawartym w ustawie zmieniającej z 2013 r.

Wnosząc akcje w SKA do spółki akcyjnej, nie wolno zapomnieć o przepisie przejściowym zawartym w ustawie zmieniającej z 2013 r.źródło: ShutterStock

Przyjęcie, że przy wnoszeniu akcji w SKA do spółki akcyjnej kosztem jest nominalna wartość akcji w SKA, rodzi ryzyka. Jakie?

Od 1 stycznia 2014 r. spółka komandytowo-akcyjna uzyskała status podatnika. Od tego dnia w ustawie CIT obowiązuje też zmieniony art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a, który reguluje zasady ustalania kosztu w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W przypadku wnoszenia akcji w SKA objętych po 1 stycznia 2014 r. przepis mówi o wysokości wartości określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a. Nie odwołuje się już zatem – jak w poprzednim stanie prawnym – do kosztu uzyskania przychodu jako wartości nominalnej aportowanych akcji.

Artykuł 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT definiuje wartość przychodu. Pozornie jest to przychód określony wartością nominalną akcji, które są wnoszone w aporcie. Przyjęcie jednak, że przy wniesieniu akcji w SKA kosztem z tytułu objęcia w zamian akcji w spółce akcyjnej jest nominalna wartość akcji w SKA, rodzi pewne ryzyka.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane