Problem z kosztami przy aporcie akcji w SKA do spółki kapitałowej

autor: Oprac. KaJ26.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 26.10.2015, 09:19
Wnosząc akcje w SKA do spółki akcyjnej, nie wolno zapomnieć o przepisie przejściowym zawartym w ustawie zmieniającej z 2013 r.

Wnosząc akcje w SKA do spółki akcyjnej, nie wolno zapomnieć o przepisie przejściowym zawartym w ustawie zmieniającej z 2013 r.źródło: ShutterStock

Przyjęcie, że przy wnoszeniu akcji w SKA do spółki akcyjnej kosztem jest nominalna wartość akcji w SKA, rodzi ryzyka. Jakie?

Od 1 stycznia 2014 r. spółka komandytowo-akcyjna uzyskała status podatnika. Od tego dnia w ustawie CIT obowiązuje też zmieniony art. 15 ust. 1j pkt 2 lit. a, który reguluje zasady ustalania kosztu w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W przypadku wnoszenia akcji w SKA objętych po 1 stycznia 2014 r. przepis mówi o wysokości wartości określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 albo 7a. Nie odwołuje się już zatem – jak w poprzednim stanie prawnym – do kosztu uzyskania przychodu jako wartości nominalnej aportowanych akcji.

Artykuł 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT definiuje wartość przychodu. Pozornie jest to przychód określony wartością nominalną akcji, które są wnoszone w aporcie. Przyjęcie jednak, że przy wniesieniu akcji w SKA kosztem z tytułu objęcia w zamian akcji w spółce akcyjnej jest nominalna wartość akcji w SKA, rodzi pewne ryzyka.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane