PO chce znieść ulgi podatkowe. Sprawdź, kto zyska, a kto straci

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki21.09.2015, 07:12; Aktualizacja: 21.09.2015, 10:49
Premier Ewa Kopacz

Premier Ewa Kopaczźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Nowy jednolity podatek proponowany przez Platformę Obywatelską miałby znieść dotychczasowe odliczenia. Ale jednocześnie specjalny sposób wyliczania jego stawki rekompensowałby ich brak.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • dzidek(2015-09-21 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Przejęzyczenie autora artykułu?? "Budżet TRACI na kwocie wolnej od podatku"...
    Moim zdaniem błąd ! Budżet NIE TRACI - budżet NIE ZARABIA - a to jest różnica. Budżet i tak na tym zarobi - więcej pieniędzy w kieszeni = większe zakupy.

    Odpowiedz
  • Kaell(2015-09-21 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    Interesujące a co z małżeństwami bez dzieci ?

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-09-21 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    A jak wspólnie rozliczyć małżeństwo emeryta i pracującego ? Emeryta - po staremu, pracujacego po nowemu, a jak wspólnie ?

    Odpowiedz
  • kalio(2015-09-21 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Rozwiązanie które proponuje PO premiuje najbardziej wielodzietne rodziny najmniej zarabiające, to dobra polityka prorodzinna. Mnie najbardziej interesuje jednolity kontrakt, mam dość śmieciówek.

    Odpowiedz
  • fater(2015-09-21 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    W Niemczech Kindergeld - zasiłek rodzinny na dzieci na 1e i 2ie dziecko wynosi 184 Euro MIESIĘCZNIE.
    Skoro u nas takie państwo prorodzinne - to uwzględniając fakt, że zarabiamy średnio 4 razy mniej niż przeciętny Niemiec - taki zasiłek MIESIĘCZNIE powinien na dziecko wynosić MINIMUM ok 46 Euro - czyli 190 zł miesięcznie, a to nasze prorodzinne państwo daje nam w przeliczeniu ulgi na 1 dziecko z PIT - ok 93 zł miesięcznie, czyli 8 (OSIEM) RAZY MNIEJ niż w Niemczech...

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-09-21 10:26) Zgłoś naruszenie 00

    Nie pokazujcie tej szmaty oszustki jednorazowy dodatek gdzie on jest tak jej objetnice wyglądają niech idzie do burdelu i sie odstresuje

    Odpowiedz
  • Leo(2015-09-21 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    I po co toto tak się męczy? Adam Asnyk już dawno pisał o nieudacznikach z Platformy:
    Daremne żale - próżny trud,
    Bezsilne złorzeczenia!
    Przeżytych kształtów żaden cud
    Nie wróci do istnienia.
    Świat wam nie odda, idąc wstecz,
    Znikomych mar szeregu -
    Nie zdoła ogień ani miecz
    Powstrzymać myśli w biegu.
    Trzeba z żywymi naprzód iść,
    Po życie sięgać nowe...
    A nie w uwiędłych laurów liść
    Z uporem stroić głowę.
    Wy nie cofniecie życia fal!
    Nic skargi nie pomogą -
    Bezsilne gniewy, próżny żal!
    Świat pójdzie swoją drogą.

    Odpowiedz
  • J.M.(2015-09-21 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Nie znam się na tyle na ekonomii , aby o tym dyskutować . Doświadczenie ostatnich 8-miu
    lat POkazało , że jeżeli oni coś zmieniają , to dla przeciętnych ludzi może być tylko gorzej.
    Tak jest dotychczas z POdatkami , emeryturą , zaostrzanymi coraz bardziej restrykcjami
    i karami , oraz ze wszystkim . Ja im już nigdy nie zaufam i radzę to innym.

    Odpowiedz
  • Realista(2015-09-21 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Wszelkie wygibusy , dowolność różnej interpretacji i różne udziwnienia , zawsze prowadzą
    do nadużyć i błędów. Tylko jasne i przejrzyste prawo , jednakowo rozumiane przez ludzi
    może być lepsze , ale tego nie zrobi PO. Niech zostawią to innym , a sami już odejdą.

    Odpowiedz
  • Gosc(2015-09-21 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    Nowy jednolity podatek to bardzo dobry pomysl jasne iprzejrzyste dla ludzi,a nie jakies odliczanie skorzystaja ludzie przecietni.Nie bedzie przekretow i luk i o to chodzi .

    Odpowiedz
  • burak(2015-09-21 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    O co chodzi?to czysta matematyka żeby ludzie myśleli że zarobią ?ale państwo nie dopłaci ?tylko musi zarobić więc zyska nie straci...a kasy w Budżecie teraz brakuje więc ?nie oszczędności tylko matematyka jak wydutkac naród.
    '

    Odpowiedz
  • kolon(2015-09-21 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    Rozliczy 8 lat afer i przekrętów

    Odpowiedz
  • EWA(2015-09-21 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    1. Jakie cechy "jednolitości" charakteruyzują JEDEN podatek, że jest określany jako jednolity?
    Czy będzie powszechny i obejmie wszystkich? Np. jaśnie panów rolników? Nic o tym nie wiadomo!!! Czyli dalej będzie trwała dyskryminacja podatników bez przywilejów!
    A może jednolitość ma polegać na rozpiętości od 10 do 39 %? Nie wszycsy znają język polski?

    2. Cel podatku: żeby nie widziały gały, gdzie się pieniądze podziały.

    Oczywiście, przy okazji , władza upiecze kilka pieczeni na jednym ogniu:
    - wlezie z butami do finansów polskich rodzin i ustali po komuszemu, ile pieniędzy zostawi rodzinie na życie, a ile zrabuje
    - ukarze osoby samotne, a dobrze zarabiające, tudzież małżeństwa bezdzietne wyższym podatkiem z powodu braku "pogłowia". Będzie zatem i "bykowe" i "krowowe"
    - wrzuci zrabowane pieniądze podatników do jednego wora i wg widzimisię podzieli kasę dla uprzywilejowanych , dla mniej zarabiających, dla niepłacących składek zdrowotnych i / lub emerytalnych, - oczywiście kosztem lepiej zarabiających, którzy nawet nie dowiedzą się, jaka przysługuje im emerytura - najniższa, czy wypracowana płaceniem wysokiego podatku.

    Takim sposobem PO zafunduje nam komunę, o jakiej się nie śniło komuchom z PRL.

    Odpowiedz
  • EU(2015-09-21 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Platforma "Obywatelska" niech już nie kombinuje , bo i tak dostanie w d... po wyborach.
    Tak się kończy arogancja PO -PSL. Tusk ,ten leń patentowany , J.Kaczyński miał rację i J.Kurski.
    Nie chodzi o dziadka z Wermachtu ,ale o sympatie do tych ,którzy ., a szkoda mówić.

    Odpowiedz
  • Teo(2015-09-21 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Odliczenia powinny być zlikwidowane już dawno.Zarabiaja na tym tylko najbogatsi.Wspólne opodatkowanie małżeństw, to napychanie kasy tym rodzinom, gdzie mąż bardzo dobrze zarabia a zona albo nie pracuje albo pracuje tylko z nudów. Zwroty podatku są zawrotne. Tam gdzie pracują obydwoje i zarabiają średnio, nie wchodzą w wyższy próg podatkowy nie zyskują nic.Podobnie z ulgami rehabilitacyjnymi. Odliczają tylko ci, którzy mają samochody,a ci co proszą sąsiada o podwózkę na rehabilitację i daje mu w rękę za paliwo nie mogą odliczyć.
    Podobnie z odliczaniem wydatków na leki. Ci którzy mają kasę wykupują leki raz na dwa miesiące, rachunek jest na jednego a leki na dwoje i w ten sposób nadwyżka ponad 100 zł do zwrotu.

    Odpowiedz
  • babula(2015-09-22 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    Znowu najbiedniejsi dostaną po głowie
    W każdym innym kraju jest kwota wolna od podatku i dobrze

    Odpowiedz
  • Przypominam, to już było:(2015-09-22 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    Rok 2007. Tusk OBIECUJE: 3 x 15 (PIT,CIT,VAT), podatek liniowy, zniesienie podatku Belki, zniesienie abonamentu RTV ("haraczu") itd. I tak minęło lat 8...

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-09-28 06:43) Zgłoś naruszenie 00

    Jestesmy razem z zona emerytami,niestety dzieci juz nie bedziemy mieć ,jezeli zniknie kwota wolna od podatku to
    majac wcale nie super emerytury doplacimy do tego,Niech PO poda ile na tym interesie zarobi.

    Odpowiedz