Podział majątku pozostałego po likwidacji rolniczej spółdzielni produkcyjnej powoduje powstanie przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych – potwierdził dyrektor katowickiej izby.
Z pytaniem wystąpiła rolnicza spółdzielnia produkcyjna, która powstała w 1979 r., przejmując w użytkowanie ok. 40 ha gruntów Skarbu Państwa. Następnie je wykupiła. W 2009 r. niektóre z tych gruntów zostały przeznaczone w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe, a walne zgromadzenie członków spółdzielni podjęło uchwałę o jej likwidacji.
Po podziale gruntów na działki budowlane część z nich została sprzedana, a pieniądze przekazane członkom jako zaliczki na poczet podziału majątku likwidowanej spółdzielni. Został od nich odprowadzony 19-proc. PIT. Następnie miała być zakończona likwidacja spółdzielni, a pozostały jej majątek podzielony pomiędzy członków.
Wątpliwości wzięły się z tego, czy podział majątku spółdzielni i przekazanie go jej członkom faktycznie spowoduje powstanie u nich dochodu. Spółdzielnia uważała, że tak nie będzie, ponieważ majątek rolniczej spółdzielni produkcyjnej jest prywatną własnością jej członków.
Sądziła, że w tej sytuacji nie ma zastosowania art. 17 pkt l ppk 4c ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki. Tłumaczyła, że spółdzielnie nieprowadzące działalności pozarolniczej nie mieszczą się w sformułowaniu „osoba prawna”. W przeciwnym razie – twierdziła – naruszałoby to zakaz dyskryminacji wynikający z art. 32 konstytucji. Dyskryminowałoby bowiem członków spółdzielni prowadzących wspólne gospodarstwo rolne na własne ryzyko i rachunek w stosunku do innych rolników prowadzących działalność rolniczą.
Spółdzielnia uważała także, że jej członkowie powinni dostać zwrot już wpłaconych zaliczek. Wprawdzie art. 17 pkt 1 ppk 4c miał przed 2014 r. inne brzmienie, ale – tłumaczyła – również wtedy nie dotyczył on spółdzielni rolniczych. Ich majątek bowiem pochodzi z dochodów rolników, od których płacą oni podatek rolny.
Nie zgodził się z nią dyrektor IS w Katowicach. Wskazał, że w świetle art. 11 prawa spółdzielczego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1443 ze zm.) spółdzielnia nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego. Staje się więc osoba prawną. Zdaniem dyrektora nie budzi też wątpliwości, że art. 17 pkt 1 ppk 4c dotyczył spółdzielni także przed 2014 r.
Interpretacja dyrektora IS w Katowicach z 27 sierpnia 2015 r., nr IBPB-2-2/4511-215/15/AK.