Węgry zdecydowały się na obniżkę podatku dochodowego z 16 do 15 procent. Podsekretarz Stanu Zoltán Pankucsi podkreślał podczas konferencji prasowej, że zmniejszenie opodatkowania dochodów osobistych przez rząd węgierski ma na celu nagradzanie pracy i rodzin.

Pankusci dodał, że zryczałtowany system podatku od dochodów osobistych przyczyni się do wzrostu gospodarczego, zmniejszenia bezrobocia i będzie impulsem do poprawy sytuacji demograficznej kraju.

- Przez wprowadzenie zryczałtowanej i umiarkowanej 16-procentowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych rząd położył podwaliny pod odpowiedni podział obciążeń. Węgry podjęły ścieżkę, która różni się od innych krajów europejskich, które w ciągu ostatnich lat podnosiły stopy podatku dochodowego od osób fizycznych - mówił Pankusci.

Podsekretarz Stanu podkreślał, że progresywny system podatkowy spowodował, że podatnicy coraz częściej zaczęli ukrywać swoje dochody.

Na mniejsze obciążenia będą mogły liczyć również rodziny z co najmniej dwójką dzieci. Od 2016 r. podatnicy będą mieli możliwość odliczenia za każde dzieci do 12,5 tys. forintów, czyli równowartości nieco ponad 160 zł. Docelowo kwota ta wzrośnie do 40 tys. HUF w 2019 r.

Ponadto zgodnie z planem gabinetu Orbana, VAT na wieprzowinę ma zostać obniżony z obecnych 27 do 5 proc. Niewykluczone jest także dalsze obniżanie VAT dla kolejnych podstawowych produktów spożywczych.