Dochody z uczestnictwa w zagranicznej spółce osobowej muszą być rozliczone w Polsce niezależnie od tego, czy ma ona status zakładu – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Pytanie zadała polska spółka akcyjna będąca komandytariuszem w podmiocie cypryjskim. Zgodnie z tamtejszym prawem powinna jako wspólnik rozliczać daninę z tytułu uzyskiwanych przychodów. W ogóle jednak nie płaciła podatku na Cyprze.
Chciała się upewnić, czy zagraniczny podmiot będzie jej zakładem w rozumieniu polsko-cypryjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Gdyby tak było, to dochód, który uzyskiwała jako wspólnik podmiotu na Cyprze, byłby opodatkowany tylko tam. Ona zaś miałaby prawo proporcjonalnie odliczyć w Polsce cypryjską daninę.
Dyrektor łódzkiej izby wyjaśnił jednak, że skoro spółka cypryjska spełnia definicję spółki nieposiadającej osobowości prawnej, to jest ona transparentna na gruncie podatku dochodowego. Podatnikami są zatem tylko jej wspólnicy, w tym także polska spółka akcyjna. Powinna więc ona, zgodnie z art. 5 ustawy o CIT, doliczyć zagraniczny przychód do uzyskanego w Polsce i od łącznej sumy zapłacić w naszym kraju podatek – na takich samych zasadach, jak są rozliczane przychody i kosztów w polskich spółkach osobowych.
Nie ma przy tym znaczenia, czy zagraniczny podmiot jest jej zakładem na Cyprze w rozumieniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania – dodał dyrektor izby.
Wyjaśnił także, że spółka mogłaby proporcjonalnie odliczyć zagraniczny podatek od polskiego CIT wyliczonego od wszystkich jej dochodów, jeśli na Cyprze zapłaciłaby podatek dochodowy. Skoro tego nie uczyniła, nie ma takich uprawnień w Polsce – podsumował dyrektor.
Interpretacja dyrektora IS w Łodzi z 19 maja 2015 r. nr IPTPB3/4510-47/15-4/KJ