Wynagrodzenie za powstrzymanie się od współpracy z konkurencją to przychód z działalności wykonywanej osobiście – orzekł gliwicki WSA.

Chodziło o menedżera zasiadającego w zarządzie spółki, który zobowiązał się, że po wygaśnięciu albo rozwiązaniu umowy nie będzie przez pewien czas świadczyć działalności konkurencyjnej. W zamian za to spółka miała mu wypłacać odszkodowanie.
Menedżer sądził, że będzie mógł je rozliczać w ramach działalności gospodarczej. To dawałoby np. prawo do rozliczania podatku dochodowego według liniowej stawki 19 proc. Menedżer twierdził, że powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej to działalność zarobkowa o charakterze usługowym, mająca charakter zorganizowany i ciągły. Spełnia więc definicję działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Poza tym przepisy nie kwalifikują takiego przychodu do żadnego innego źródła – argumentował.
Nie zgodził się z nim dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Przypomniał, że przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze uznaje się za pochodzące z działalności wykonywanej osobiście, zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT. Dotyczy to także odszkodowania za zakaz konkurencji – stwierdził dyrektor. Powołał się także na orzecznictwo sądów administracyjnych w tym zakresie, w tym m.in. uchwałę siedmiu sędziów NSA z 26 kwietnia 2010 r. (sygn. akt II FPS 10/09).
Zgodził się z tym WSA w Gliwicach. Wyjaśnił, że menedżerowie – niezależnie od tego, czy wchodzą, czy nie wchodzą w skład zarządu – nie mogą rozliczać przychodów z tego tytułu w ramach działalności gospodarczej. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia uzyskiwanego w trakcie trwania umowy, jak i po jej wygaśnięciu. Odszkodowanie za zakaz konkurencji jest bowiem powiązane z wcześniej zawartą umową o zarządzanie spółką i również pochodzi z działalności wykonywanej osobiście – stwierdził WSA.
Wyrok jest nieprawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Gliwicach z 7 maja 2015 r., sygn. akt I SA/Gl 1010/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia