Firma produkuje paliwa silnikowe i chciałaby stosować procedurę uproszczoną w miejscu. Ponieważ sama nie ma zgody na taką procedurę, chciałaby z niej korzystać za pośrednictwem swojego przedstawiciela – agencji celnej. Czy będzie to możliwe?
Procedura uproszczona w miejscu, o której mowa w art. 76 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (dalej: WKC), jest zdecydowanie najpowszechniej stosowaną wśród przedsiębiorców procedurą uproszczoną. Jedną z jej głównych korzyści jest możliwość obejmowania importowanych towarów np. procedurą dopuszczenia do obrotu w pomieszczeniach osoby zainteresowanej lub w innych miejscach wyznaczonych lub uznanych przez organy celne. Przyśpiesza to odprawę celną i umożliwia późniejsze zbiorcze (najczęściej na koniec miesiąca rozliczeniowego) rozliczenia należności celnych z tytułu importu. Aby stosować procedurę uproszczoną w miejscu, potrzebne jest zezwolenie organu celnego wydane dla podmiotu zainteresowanego.
Jednocześnie po spełnieniu odpowiednich warunków realizacja takiej procedury jest możliwa również w przedstawicielstwie pośrednim – gdy agencja celna dokonuje zgłoszeń celnych we własnym imieniu i na rzecz innej osoby lub bezpośrednim – gdy dokonuje ich w imieniu i na rzecz innej osoby (art. 5 WKC).
Niestety nie wszystkie towary mogą być odprawiane w procedurze uproszczonej. W szczególności dotyczy to wyrobów akcyzowych, takich jak alkohol etylowy czy paliwa silnikowe. Jak stanowi ustawa o podatku akcyzowym (art. 7c ust. 2), takie wyroby nie mogą korzystać z procedur uproszczonych, o których mowa w art. 76 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny.
Wyjątkiem są paliwa silnikowe dla podmiotów, których wysokość obrotu (w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług) paliwami silnikowymi przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 40 mln zł. Jednak jak wskazuje orzecznictwo (np. wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 18 czerwca 2014 r., sygn. akt III SA/Gd 273/14, oraz WSA w Lublinie z 27 grudnia 2013 r., sygn. akt III SA/Lu 637/13), w takim przypadku to firma, a nie jej przedstawiciel pośredni lub bezpośredni, musi mieć zgodę na procedurę uproszczoną, chyba że to agencja celna jest w stanie spełnić warunek dotyczący obrotu paliwami silnikowymi, co w zasadzie jest niemożliwe.
Powodem ograniczenia możliwości korzystania przez przedsiębiorców z przedstawicielstwa agencji celnej w tym zakresie jest m.in. specyfika obrotu paliwami silnikowymi z krajami trzecimi, duże ryzyko powstania nieprawidłowości i ograniczona możliwość zapewnienia odpowiedniej kontroli.
Podstawa prawna
Ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 752). Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. WE z 1992 r. L 302, s. 1 ze zm.; Dz.Urz. UE, polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 4, s. 307–356).