W marcu 2015 r. otrzymaliśmy informację, że za 2014 r. należy się nam dywidenda w bardzo dużej wysokości od spółki, w której posiadamy udziały. Dywidendę kasowo otrzymamy dopiero w maju 2015 r. Kiedy i jakich księgowań powinnam dokonać? Czy dywidendę powinnam ująć w przychodach 2014 r. i zmienić sprawozdanie finansowe?
Zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości otrzymana dywidenda to przychód finansowy. W księgach rachunkowych zaś przychody z tytułu dywidendy zalicza się do przychodów finansowych jednostki i ujmuje w kwocie brutto tej dywidendy na koncie „Przychody finansowe”. Przyznaną dywidendę zalicza się do przychodów finansowych na dzień powzięcia przez właściwy organ spółki uchwały o podziale zysku, chyba że w uchwale określono inny dzień prawa do dywidendy. Zapisu tego należy dokonać na podstawie dowodu „PK – Polecenie księgowania”, sporządzonego na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników.
Wartość należnej dywidendy w kwocie brutto spółka z o.o. zaksięguje zapisem: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki”, strona Ma konta „Przychody finansowe”.
Sprawozdanie finansowe
Oznacza to, iż dywidenda będzie przychodem tego roku, w którym została podjęta decyzja o jej przyznaniu, czyli w sytuacji wskazanej w pytaniu w marcu 2015 r.
Nie ma zatem potrzeby zmieniania bilansu, aby ująć „Pozostałe należności”, ani rachunku zysków i strat, aby ująć „Przychody finansowe” w 2014 r.
Ewentualnie jeśli kwota należnej dywidendy jest bardzo duża i istotna z punktu widzenia czytelników sprawozdania finansowego, można rozważyć umieszczenie takiej informacji w Dodatkowych notach i objaśnieniach – drugiej części Informacji dodatkowej. Jest to bowiem przykład, keidy po dniu bilansowym ma miejsce zdarzenie o charakterze jakościowym. Jeśli sprawozdanie finansowe jest już sporządzone, można nie dokonywać zmiany, a odbiorców sprawozdania poinformować w inny sposób o fakcie należnej dywidendy, np. poprzez list zarządu albo komunikat spółki.
CIT
Ponadto przypomnieć należy, że co do zasady dochody (przychody) z dywidend opodatkowane są 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym (jeśli nie korzystają ze zwolnienia od podatku). Wynika to z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT. Do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku zobowiązana jest spółka wypłacająca dywidendę, będąca płatnikiem tego podatku.
Ewidencja
Na swój rachunek bankowy jednostka otrzyma dywidendę w jej wartości netto, tzn. po potrąceniu podatku dochodowego. Wpływ dywidendy na rachunek bankowy należy w maju zaksięgować zapisem: strona Wn konta „Rachunek bieżący”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.
Na podstawie informacji uzyskanej od płatnika podatku, spółka otrzymująca dywidendę uwzględnia w swoich księgach rachunkowych potrącony podatek zapisem: strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.
Pobrany przez płatnika zryczałtowany podatek dochodowy od dywidendy powinna zarachować na konto „Podatek dochodowy od osób prawnych”, zapisem:
● strona Wn konta „Podatek dochodowy od osób prawnych”,
● strona Ma konta „Rozrachunki publicznoprawne”.
PRZYKŁAD
Bez zwolnienia
W marcu 2015 r. spółka otrzymała informację o należnej jej dywidendzie za 2014 rok w kwocie 250 000 zł. Dywidenda nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego i w maju 2015 r. spółka otrzyma ją w kwocie pomniejszonej o 19-proc. podatek dochodowy. Księgowania w tej sytuacji będą następujące:
Objaśnienie do schematu:
1. Wartość należnej dywidendy w kwocie brutto 250 000 zł spółka z o.o. zaksięguje zapisem: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki”, strona Ma konta „Przychody finansowe”;
2. WB wpływ środków na rachunek bankowy spółki w kwocie 202 500 zł: strona Wn konta „Rachunek bieżący”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”;
3. Ujęcie podatku dochodowego na podstawie informacji od płatnika w kwocie 47 500 zł: strona Wn konta „Rozrachunki publicznoprawne”, strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”;
4. Ujęcie podatku na koncie podatek dochodowy kwota 47 500 zł: strona Wn konta „Podatek dochodowy od osób prawnych”, strona Ma konta „Rozrachunki publicznoprawne”.
Podstawa prawna
Art. 6 ust. 1 i art. 42 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. ze zm.).