Jesteśmy spółką z siedzibą we Wrocławiu, która zamierza świadczyć usługi elektroniczne na rzecz ludności z innych państw członkowskich UE (m.in. wielkiej Brytanii i Irlandii). Czy jeżeli zdecydujemy się na rozliczanie podatku VAT od usług elektronicznych w ramach MOSS, to usługi te rozliczymy w naszym urzędzie skarbowym we Wrocławiu?
Nie, podatku VAT od usług elektronicznych (a także nadawczych i telekomunikacyjnych) rozliczanych poprzez system MOSS nie rozlicza urząd skarbowy właściwy w sprawach podatku od towarów i usług, czyli w przypadku czytelnika jeden z wrocławskich urzędów skarbowych.
Siedzibą działalności gospodarczej spółki ABC jest Wrocław, a zatem do spółki tej odnosi się art. 130b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Stosownie do tego artykułu podatnik świadczący usługi telekomunikacyjne, usługi nadawcze lub usługi elektroniczne, dla których miejscem świadczenia jest miejsce określone zgodnie z art. 28k ustawy o VAT, na rzecz osób niebędących podatnikami, o których mowa w art. 28a ustawy o VAT, mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu w państwie członkowskim konsumpcji, może złożyć zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury szczególnej rozliczania VAT w państwie członkowskim, w którym posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Aby korzystać z systemu MOSS, spółka powinna złożyć zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z procedury szczególnej rozliczania VAT w państwie członkowskim, w którym posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Państwo członkowskie, w którym podatnik złożył zgłoszenie, uznaje się za państwo członkowskie identyfikacji (art. 130b ust. 2 ustawy o VAT).
W przypadku gdy państwem członkowskim identyfikacji jest Rzeczpospolita Polska, zgłoszenia dokonuje się za pomocą środków komunikacji elektronicznej do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego, tj. naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście (zob. art. 130b ust. 4 w zw. z art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).
W celu dokonania rejestracji do procedury unijnej należy:
1) wypełnić formularz VIU-R – zgłoszenie informujące w zakresie unijnej procedury szczególnej rozliczania VAT, zaznaczając cel zgłoszenia: rejestracja,
2) przesłać formularz – za pomocą systemu e-Deklaracje – do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście,
3) złożyć wraz z formularzem VIU-R oświadczenie o zgodności adresu działalności gospodarczej z danymi rejestrowymi VAT-R oraz zgodę na otrzymywanie pism drogą elektroniczną.
Podatnik rejestrujący się do systemu MOSS wykorzystuje numer (identyfikator podatkowy NIP), za pomocą którego został już zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług w związku z posiadaną w Polsce siedzibą działalności gospodarczej lub stałym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście nie nadaje w związku z dokonywaniem rozliczeń za pośrednictwem systemu MOSS nowego identyfikatora.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego dokonuje identyfikacji podatnika na potrzeby procedury szczególnej rozliczania VAT i potwierdza zgłoszenie, wykorzystując numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (art. 130b ust. 130b ust. 5 ustawy o VAT).
W przypadku gdy podatnik nie spełnia warunków do korzystania z procedury szczególnej rozliczania VAT, naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego wydaje postanowienie o odmowie przyjęcia zgłoszenia, na które służy zażalenie. Podatnik jest powiadamiany o wydaniu postanowienia również za pomocą środków komunikacji elektronicznej (art. 130b ust. 6 ustawy o VAT).
Podstawa prawna
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).