Interpretacja
Nie ma podatku od gratyfikacji przyznanej przez władze lokalne za dobry poziom zarządzania lokalami mieszkalnymi – stwierdził dyrektor katowickiej izby. Wyjaśnił, że jest to dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który jest zwolniony z CIT.
Pytanie zadała wspólnota mieszkaniowa, która otrzymała w 2011 r. od prezydenta miasta nagrodę pieniężną za II miejsce w konkursie „Najładniejsza elewacja”. Zapłaciła od niej CIT, a resztę pieniędzy przeznaczyła na remonty lokali: jednego użytkowego i pięciu mieszkalnych. Nabrała jednak wątpliwości, czy w ogóle powinna była zapłacić daninę. Przywołała art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT, który zwalnia z podatku m.in. dochody wspólnot mieszkaniowych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części, w której zostaną one przeznaczone na utrzymanie takich zasobów.
Dyrektor stwierdził, że nagroda w tej części, w której dotyczyła lokali mieszkalnych, jest zwolniona z CIT. Przyznając ją, prezydent miasta uhonorował bowiem sposób, w jaki wspólnota zarządza zasobami mieszkaniowymi.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 lutego 2015 r., nr IBPBI/2/423-1399/14/BG