Jeżeli gospodarstwo rolne stanowi współwłasność małżeńską, czynnym podatnikiem VAT może być tylko jedna osoba. Ta, która dokonała zgłoszenia – potwierdził wiceminister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Z interpelacji wynikało, że taka wykładnia przepisów, prezentowana również przez organy podatkowe, uniemożliwia małżonkom wykonywanie dodatkowych usług rolniczych, niezależnie od prowadzonego gospodarstwa. Posłowie twierdzili, że art. 96 ust. 2 ustawy o VAT, z którego wynika, że podatnikiem VAT może być tylko jedna osoba dokonująca sprzedaży produktów rolnych, w żaden sposób nie zabrania prowadzenia usług rolniczych przez małżonka rolnika.

Nie zgodził się z tym resort finansów. W odpowiedzi na interpelację podkreślił, że nie można zarejestrować – jako czynnych podatników VAT w zakresie działalności rolniczej – obojga współmałżonków prowadzących wspólne gospodarstwo.
Resort powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 sierpnia 2011 r. (sygn. akt I FSK 1211/10), z którego wynika, że niedopuszczalne jest, aby w ramach już funkcjonującego gospodarstwa rolnego działało drugie. W innym orzeczeniu – z 29 maja 2014 r. (sygn. akt IFSK 757/13) NSA wprost stwierdził, że gdy gospodarstwo rolne stanowi współwłasność kilku osób, czynnym podatnikiem VAT może zostać tylko jedna osoba – ta, która dokonała zgłoszenia rejestracyjnego.
Wiceminister finansów wyjaśnił, że zasada jednego podatnika przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego pozwala na przejrzystość rozliczeń. Rolnicy mogą bowiem korzystać z dwóch różnych statusów: podatnika VAT rozliczającego się na zasadach ogólnych i rolnika ryczałtowego, korzystającego z szczególnej procedury opodatkowania. Poza tym małżonkowie mogą razem korzystać z nabywanych towarów i usług (np. sprzętu rolniczego) w pracy we wspólnym gospodarstwie i przy świadczeniu usług – zauważył wiceminister.
Odpowiedź wiceministra finansów Jarosława Nenemana ze stycznia 2015 r. na interpelację poselską nr 30059