Kończę przygotowania do uruchomienia zakładu fryzjerskiego. Mam funkcjonalny lokal w dobrym punkcie, kupiłam nowoczesne wyposażenie i sprzęt. To moja pierwsza działalność gospodarcza i nie jestem pewna, czy od razu powinnam zainstalować kasę fiskalną. Podobno w tym roku coś się w tej sprawie zmieniło – pyta pani Karolina
Rzeczywiście, z początkiem 2015 r. zmieniły się przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących i mniej grup przedsiębiorców może skorzystać ze zwolnień z obowiązku ich stosowania.
Nowe przepisy zobowiązały osoby świadczące m.in. usługi fryzjerskie do stosowania kas rejestrujących, bez względu na osiągane obroty. Oznacza to, że pani Karolina będzie musiała od razu stosować kasę rejestrującą do prowadzenia ewidencji w swoim zakładzie. Taki obowiązek obejmuje obecnie również przedsiębiorców świadczących m.in. usługi kosmetyczne i kosmetologiczne. Kasy fiskalne muszą mieć także świadczący usługi wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, badania i przeglądy techniczne pojazdów, usługi prawnicze (z wyjątkiem notarialnych), doradztwa podatkowego, a także usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.
Dobra wiadomość jest taka, że przepisy przewidują refundację znacznej części kosztów zakupu kas fiskalnych przez przedsiębiorców rozpoczynających związaną z tym działalność. Ci, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania. Wysokość odliczenia to 90 proc. ceny kasy (bez podatku), ale nie więcej niż 700 zł.
Podstawa prawna
Par. 4 rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544). Art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).