Orzeczenie
Zwolnienie opłat spółdzielczych jest zgodne z unijnym prawem i jego beneficjenci nie mogą jednocześnie domagać się prawa do odejmowania podatku naliczonego – wynika z orzeczenia NSA.
Sprawa dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej, która – korzystając ze zwolnienia w VAT – chciała jednocześnie móc odliczyć podatek naliczony w związku z wydatkami ponoszonymi na świadczenie usług. Uważała, że ma do tego prawo, skoro – jak wskazywała – art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT, zwalniający z podatku odpłatne czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, jest sprzeczny z unijną dyrektywą o VAT, która opodatkowuje je na zasadach ogólnych. Powoływała się przy tym na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-150/99 (Stockholm Lindopark).
Dyrektor łódzkiej izby skarbowej był innego zdania. Przypomniał, że odliczenie VAT jest możliwe tylko wtedy, gdy wydatek ma związek z czynnościami opodatkowanymi, a spółdzielnia skorzystała ze zwolnienia, które tę możliwość wyklucza. Dodał, że odliczenie VAT naliczonego byłoby możliwe tylko wówczas, gdyby spółdzielnia – powołując się na sprzeczność polskiego przepisu z dyrektywą – zapłaciła VAT należny od wykonywanych przez siebie czynności.
Dyrektor powołał się przy tym na wyrok TSUE w sprawie MDDP (sygn. akt C-319/12), z którego wynikało, że podatnik nie może żądać prawa do odliczenia, jeśli – korzystając ze zwolnienia choćby nawet sprzecznego z unijną dyrektywą – nie uregulował podatku należnego. W tej sprawie – stwierdził dyrektor – polski przepis ma swoje źródło w dyrektywie, a spółdzielnia skorzystała ze zwolnienia.
WSA w Łodzi uznał jednak, że dyrektor musi raz jeszcze przyjrzeć się sprawie i sprecyzować źródło zwolnienia w dyrektywie.
Inaczej orzekł NSA – orzekł, że organ podatkowy ma rację i spółdzielni nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego. Sędzia Maria Dożynkiewicz wyjaśniła, że źródłem polskiego zwolnienia jest dyrektywa o VAT, a ściślej jej art. 135 ust. 1 lit. l, który zwalnia transakcje wynajmu i dzierżawy nieruchomości. Z orzecznictwa TSUE wynika, że celem tego zwolnienia są względy społeczne – powiedziała sędzia.
Zdaniem NSA nie ma podstaw do tego, żeby nie traktować usług świadczonych przez spółdzielnie mieszkaniowe – ze względu na czas ich trwania – jako najmu bądź dzierżawy.
Sąd potwierdził również stanowisko dyrektora izby w kwestii wyroku w sprawie MDDP.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z z 8 stycznia 2015 r., sygn. akt I FSK 2075/13, I FSK 2076/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia