Spółka nie wliczyła do podstawy wymiaru składek pracownika (zamieszkałego w Polsce) składnika wynagrodzenia, który podlegał oskładkowaniu ZUS. W efekcie zaniżona została podstawa wymiaru składek. Po sporządzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS powstała niedopłata składek. Ponieważ jest to były pracownik, pracodawca postanowił w całości zapłacić zaległe składki z własnych środków. Czy wartość opłaconych przez pracodawcę składek ZUS stanowi dla tego byłego pracownika przychód i czy pracodawca powinien od niego pobrać zaliczkę na PIT?
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 18 czerwca 2014 r. (nr IPPB2/415-294/14-2/MG) stwierdził, że zapłacenie ze środków płatnika kwoty tytułem zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby fizycznej (ubezpieczonego), skutkuje powstaniem przychodu po stronie tej osoby w momencie dokonania zapłaty przez płatnika składek.
Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).
Organ podatkowy uznał, że:
wjeśli zapłata nastąpi za osobę fizyczną, która w chwili dokonania zapłaty pozostaje ze świadczeniodawcą w stosunku pracy, otrzymane świadczenie stanowi dla niej (pracownika) przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 12 ust. 1 w. ustawy o PIT – w tym przypadku na pracodawcy ciąży obowiązek poboru zaliczki na PIT w trybie przepisów art. 31 i nast. ustawy o PIT,
wjeśli zapłata nastąpi za osobę fizyczną, która na moment dokonania zapłaty nie pozostaje ze świadczeniodawcą w stosunku pracy, ani też w żadnym innym stosunku prawnym, jest to przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT – w tym przypadku na byłym pracodawcy ciąży jedynie obowiązek wykazania kwoty uzyskanego przez byłego pracownika przychodu w informacji PIT-8C stosownie do art. 42a ustawy o PIT.
Podsumowując, należy stwierdzić, że równowartość składek ZUS, które powinien sfinansować były pracownik, a które zostały zapłacone ze środków obrotowych byłego pracodawcy, należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT uzyskanych przez byłych pracowników. Przychodów tych były pracodawca nie będzie opodatkowywać, tj. nie będzie pobierać zaliczki na podatek dochodowy, a jedynie będzie miał obowiązek sporządzenia dla byłego pracownika informacji PIT-8C.
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (zob. art. 42a ust. 1 in principio ustawy o PIT).
Podstawa prawna
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.).