Rzeczniczka przypomniała, że od 1 stycznia 2015 r. obowiązują nowe przepisy, które przewidują zakaz wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn do produkcji papierosów (automatycznego nabijania gilz papierosowych) w punktach, które nie posiadają zezwolenia na prowadzenie tzw. składu podatkowego. Dotyczy to maszyn umiejscowionych m.in. na terenie punktów sprzedaży detalicznej, na bazarach, targowiskach i w innych miejscach handlu.

"Punkt, w którym papierosy mogą być wytwarzane legalnie, musi być zgodnie z prawem, oznaczony wyrazami +Skład podatkowy+ wraz z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy podmiotu prowadzącego skład. Wytwarzane papierosy w takim miejscu są opodatkowane akcyzą zgodnie z obowiązującymi przepisami i powinny zostać oznaczone znakami akcyzy" - poinformowała Dróżdż.

Zaznaczyła, że wytwarzanie papierosów przy użyciu maszyn jest możliwe również poza składem podatkowym, pod warunkiem dokonania przedpłaty akcyzy i oznaczenia ich znakami akcyzy.

"W pozostałych przypadkach produkcja papierosów przy użyciu maszyn jest nielegalna i wiąże się z koniecznością uiszczenia akcyzy przez podmiot, który produkuje w ten sposób papierosy, w tym konsumenta. Akcyza w takim przypadku wynosi ok. 16 zł od 1 paczki (20 sztuk) papierosów. Dodatkowo osoba taka jako podatnik uchylający się od opodatkowania podlega przepisom Kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje możliwość nałożenia kary grzywny w wysokości od 175 zł do 35 tys. zł" - dodała.

Rzeczniczka zastrzegła jednak, że za produkcję papierosów nie uznaje się wytwarzania papierosów przez konsumenta domowym sposobem na własny użytek.