Podatnik nie może domagać się uchylenia decyzji, jeśli ta, mimo że zapadła przed orzeczeniem trybunału, była z nim zbieżna – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła podatnika, któremu fiskus, a następnie sądy obu instancji odmówili prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur wystawionych przez kontrahenta – firmanta.
Podatnik chciał wznowienia postępowania i uchylenia decyzji ostatecznej. Wniosek w tej sprawie złożył po wydaniu przez TSUE wyroku o należytej staranności kupieckiej i dobrej wierze (sygn. akt C-80/11 i C-142/11). Podatnik uważał, że organy nie ustaliły w jego sprawie, czy dołożył on należytej staranności w transakcjach z oszustem. Tymczasem – jak tłumaczył – uzyskał on dokumenty rejestracyjne firmy, która sprzedawała mu paliwo, potwierdzające uzyskanie przez nią numerów: REGON, NIP i KRS.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy odmówił wznowienia postępowania. Uznał, że nie zaszła ku temu przesłanka wymieniona w art. 240 par. 1 pkt 11 ordynacji podatkowej. Orzeczenie TSUE nie miało bowiem wpływu na treść wydanej decyzji – stwierdził. Wyjaśnił, że decyzja, mimo że zapadła jeszcze przed orzeczeniem trybunału, uwzględniała kwestie dobrej wiary i należytej staranności.
Podstaw do wznowienia nie znalazł również WSA w Bydgoszczy. Orzekł, że organy podatkowe dostatecznie zbadały kwestie staranności i ustaliły, że podatnik jej nie dołożył. Z ustaleń wynikało bowiem, że podatnik nie zawierał z kontrahentem pisemnych umów, dokonywał płatności wyłącznie gotówką i to do rąk osoby, której tożsamości nie potwierdził, nie ustalił również, że kontrahent nie posiada koncesji na obrót paliwami. Nie ma więc potrzeby badać tej sprawy ponownie po orzeczeniu TSUE – stwierdził WSA.
Tak samo orzekł NSA, który rozpatrywał sprawę na posiedzeniu niejawnym. Wyjaśnił, że wznowienie postępowania byłoby możliwe tylko wówczas, gdyby organy w ogóle nie zbadały okoliczności, na które zwrócił uwagę TSUE. Tymczasem zrobiły to, mimo że ich decyzja zapadła jeszcze przed trybunalskim orzeczeniem. Wyrok TSUE był bowiem jedynie potwierdzeniem wcześniejszych orzeczeń tego trybunału, branych już pod uwagę przez organy i sądy krajowe – stwierdził NSA.

ORZECZNICTWO

Wyrok NSA z 11 grudnia 2014 r., sygn. akt I FSK 1843/14