Fiskus domaga się podatku od pogrzebów

autor: Mariusz Szulc27.08.2013, 07:02; Aktualizacja: 27.08.2013, 07:28
Pogrzeb

Pogrzebźródło: ShutterStock

Pogrzeb służy pojedynczym wiernym, a nie całej wspólnocie. Dlatego nie jest zwolniony z podatku od towarów i usług – twierdzi dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • Smerfik(2013-09-03 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    27: kropka z IP: 83.3.175.* (2013-08-27 13:41)

    "Opłata za "usługi" pogrzebowe, ślubne czy chrzcielne?
    Urzędasom, którzy nie wiedzą na czym polega specyfika funkcjonowania wspólnoty religijnej, coś się pomyliło. "

    Szczerze mówiąc zacząłem się zastanawiać, czy rzeczywiście się im pomyliło, czy też ocenili co się rzeczywiście dzieje w Kościele Rzymskokatolickim.

    Teoria: co łaska.
    Praktyka: co łaska, nie mniej niż.

    Oprócz takich drobiazgów, że to symonia, to z punktu widzenia podatkowego "co łaska, nie mniej niż" to chyba to samo "cena za usługę plus ewentualnie napiwek". W tym momencie interpretacja wydana w imieniu ministra finansów jest poprawna.

    Zaś jeśli by zwolnić takie świadczenie usług, to niewątpliwie byłaby to nieuczciwa konkurencja w stosunku do biznesów, które nie ukrywają, że są biznesami.

    Odpowiedz
  • antek(2013-09-02 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    jo swoich starych pochowia pod blokiem bo nie mom kasiory)))))))

    Odpowiedz
  • realista(2013-09-02 15:35) Zgłoś naruszenie 00

    Kościół nie jest świętą krową i ma obowiązek płacić podatek tak jak każdy obywatel który osiąga dochód. Te pieniądze które kościół karze sobie płacić
    to co to jest- duch czy realny banknot, który chowają do swoich kieszeni i za ten banknot nabywają inne dobra materialne. Czas najwyższy skończyć z okradaniem społeczeństwa przez kościół w imię " ducha świętego "

    Odpowiedz
  • pupil po(2013-09-02 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    moim zdaniem podatek powinien zapłacić denat !!! nawet 75 % !!!

    Odpowiedz
  • UNTERMENCH(2013-09-01 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    BALCER JUŻ URWAŁ Z 6000 NA 4000


    CZY TEN GANGSTER JEST W RZĄDZIE

    Odpowiedz
  • Swiatowiec(2013-08-31 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    A MOZE JESZCZE OPODATKOWAC GRZECHY NA SPOWIEDZI A KOBIETOM ZALOZYC LICZNIKI SEKSUALNE TO BYLYBY DOPIERO PODATKI.

    Odpowiedz
  • Ola(2013-08-30 09:10) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze trzeba z sprawić by ksiądz wystawił fakturę/ paragon za usługę. Wówczas będzie wiadomo ile zarabia w niecałą godzinę. Średnio wychodzi 1500 za odprawienie mszy. !500 na godzinę nie zarabia nawet Premier czy Prezydent.

    Odpowiedz
  • xxx(2013-08-29 18:44) Zgłoś naruszenie 00

    jak zwykle to wy jestescie spamem. wiec czemu nie podacie tresci publicznie i wtedy okrzyczcie to spamem. spam to odbicie lustrzane ale czy wy umiecie cos trafnie okreslic, mysle, ze nie . wasze myslenie to PelO ! Hahahahahahaaaaaaa...

    Odpowiedz
  • Emeryt(2013-08-28 22:38) Zgłoś naruszenie 00

    Do postu 5: Niewierny pisowiec? Coś nie tak w tej główce.
    I do rzeczy. Zawsze znajdzie się jakiś idiota, który coś wymyśli. A w US to jest norma. Przed nominacją na dyrektora IS powinny być przeprowadzane obowiązkowe badanie psychiatryczne.

    Odpowiedz
  • już biedna Polka(2013-08-28 20:41) Zgłoś naruszenie 00

    A może by tak CAŁKOWICIE ZLIKWIDOWAĆ pobieranie haraczu za pogrzeb?! Urzędowo. Wszak lepiej ciało pochować niż pozostawić pod płotem by zwierzyna rozszarpywała i roznosiły się mikroby.
    Jak wprowadzą podatek, to ten podatek "wejdzie" w cenę pogrzebu jako dodatkowa opłata. A już teraz cena jest horendalna! Społeczeństwo już nie jest tak bogate jak kiedyś i często wielu z nas nie ma nawet na suchy chleb.
    Czy decydenci tego nie widzą?

    Odpowiedz
  • mee(2013-08-28 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    Wszysto rząd rozpatruje w kategoriach zysków i strat, ale są rzeczy które TRZEBA zrobić. Trzeba się wysrać, wyszczać i trzeba pochować zwłoki, by smród gnijącego trupa nie uprzykrzał życia sąsiadom w bloku. Czekam tylko kiedy w tym zielonym pięknym kraju wprowadzą podatek od pierdnięcia (CO2 footprint), ziewnięcia i od urodzenia. ŻENADA.

    Odpowiedz
  • w Łodzi(2013-08-28 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    oprócz standardowych opłat plac, trumna itd, klecha wziął jeszcze dodatkowo 600 za posługę

    Odpowiedz
  • mozgolator(2013-08-27 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    a kto z was zobaczy te pieniądze?
    zdrowy rozsądek powinien nie być opodatkowany dlatego płacicie.

    Odpowiedz
  • Cyniczny(2013-08-27 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    Patrząc na wymierające społeczeństwo, rozmontowanie służby zdrowia i głodujących emerytów, polskie władze nareszcie znalazły rynek, na którym będzie koniunktura!

    Odpowiedz
  • Do Michala nr 2(2013-08-27 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    Syn premiera pracuje dla kolesia, który oszukuje ludzi na grube miliony - nikt nie widzi problemu. Nie ma autostrad, sypią się nowe stadiony, Polacy nie maja pracy, młodzi wyjeżdżają za granice pracować razem z imigrantami z krajów trzeciego świata - nikt nie widzi problemu. Premier ubiera się za nasze pieniądze, chociaż zarabia nieporównywalnie więcej niż przeciętny zwykły zjadacz chleba - nikt nie widzi problemu. "Redaktor" Lis niedługo zacznie kąsać, drapać i gryźć każdego kto odważy się mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do jego politycznych idoli - nikt nie widzi problemu. Obce państwa odbierają dzieci polskim rodzinom - nikt nie widzi problemu. Polskie rodziny nie maja pieniędzy na chleb, wysłanie dzieci do szkoły, opłacenie im najtańszych wakacji, ale my dopłacamy do nierobów z Grecji - nikt nie widzi problemu. Polskie pociągi niedługo już nawet nie będą nadawać się na złom - nikt nie widzi problemu. Nie mamy wraku tupolewa w którym zginęła nasza elita polityczna - nikt nie widzi problemu. Policjant katuje uczestnika Marszu Niepodległości - nikt nie widzi problemu. Niedługo (zamiast reformy finansów) rząd doraźnie załata dziurę pieniędzmi z naszych OFE a jak nasi ojcowie doczekają emerytur to ZUS-u już nie będzie ? nikt nie widzi problemu. A teraz w inna stronę: Jarosław Kaczyński jest za niski - tu jest problem. Jarosław Kaczyński nie ma żony - tu jest problem. Jarosław Kaczyński spojrzał w prawo zamiast w lewo - tu jest problem. Polscy kibice i Narodowcy nie chcą bić pokłonów w kierunku czekoladowego orla i różowych flag (wolą czcić bohaterów z AK) - tu jest problem. Wynalazki Kazi Szczuki i Roberta Biedronia wmawiają nam ze jesteśmy nienormalnymi homofobami - nikt nie widzi problemu. Można wyliczać i wyliczać... a na koniec tylko - Stefan Niesiołowski z pianą na ustach obraza każdego naokoło - nikt nie widzi problemu. Jarosław Kaczyński mówi ze trzeba rozliczyć złodziei - mamy klasyczny przykład "mowy nienawiści". Aha.. nie jestem fanatykiem PiS ani słuchaczem Radia Maryja. Jestem młodym, wykształconym człowiekiem!

    Pozdrawiam potrafiących myśleć !

    CHORY RZĄD = CHORA POLSKA

    Odpowiedz
  • do Michala(2013-08-27 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    "Hej lemingu nie trać wiary. Rzekł profesor bardzo stary. Chcesz być sławny, oraz wielki. Wpieprzaj szczaw i mirabelki. A jak przeżyć ci się uda. To zobaczysz inne cuda. Z Amber Gold-u złote sztaby. Chłopów przerobionych w baby. Dwa kasyna na cmentarzu. Śluby gejów przy ołtarzu. Za Madonnę zwrot kasiory. Bezrobocia spadek spory. Sprawną kolej ekspresową. Sól drogową bardzo zdrową. Dach zamknięty na stadionie. Tunel, który w wodzie tonie. Dla Małgosi suknie nowe. Za pieniądze PO składkowe. Ze związkami cud debatę. I niewinną S. Beatę. Oraz to co się już zdarza. Los z loterii do lekarza. Pewien fircyk – bez krępacji, CUD obiecał całej nacji. Trafnie uznał – lud to kupi! Lud naiwny, ciemny, głupi. No i młodzież uwierzyła, do urn wartko podążyła. I we Wronkach i w Półtusku, dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie jest nadzieja! Naród wybrał czarodzieja. Media wielce mu pomogły, nawet Doda wzniosła modły. To co najpierw obiecywał, po wyborach odwoływał. Toż to kawał hipokryty, rude włosy, wzrok kosmity. Serki, jabłka podrożały, a indeksy pospadały! No i w końcu stał się CUD, Czary mary… mamy SMRÓD !"

    Odpowiedz
  • obserwator(2013-08-27 21:45) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro kasują i nie płacą podatków to winni je płacić, ale za której partii - wybrańców narodu to nastąpi to dopiero pytanie o odważnego polityka-ów.
    Czarne kiecki sobie poradzą podniosą stawki,i tak bujają się od lat! Politykierzy ich sie bija i tu kolo sie zamyka - bagno moralne i niesprawiedliwość społeczna!

    Odpowiedz
  • Aron999(2013-08-27 20:39) Zgłoś naruszenie 00

    Chcieliście wałęsowskich solidaruchów macie pejsaczy przebranych.Zmiejszyli o połowę za pogrzeb będziecie chować w papierowych ubraniach pod płotem.Eutanazji potrzeba a będzie dopiero fajnie pejsacze was wywiozą robiąc interes.Obrażacie wiarę księży tvn was uczy jak myślec i co pisac jak psy was pochowają.

    Odpowiedz
  • cd(2013-08-27 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    Tym. którzy się tak cieszą - to Wy za to zapłacicie, nie tylko księża biorą opłaty za pogrzeby firmy prywatne i pgk również.

    Odpowiedz
  • Katolik(2013-08-27 19:16) Zgłoś naruszenie 00

    Papież Franciszek powiedział do kapłanów, że mają świadczyć usługi jak głosi Ewangelia. Słudzy boży sakramenty otrzymali darmo, więc darmo powinni dawać wiernym. Mówił dalej- Ci kapłani co biorą pieniądze za swoje usługi są najemnikami a nie sługami bożymi!. Są też złodzieje i zbóje w kościele co okradają wiernych. Ciekawe kogo miał na myśli nasz Papież? Takie sakramenty Św. jak chrzest, komunia Św. Śluby, a w szczególności pogrzeb powinny być za darmo! Parafianin przez dziesiątki lat uczestniczenia w życiu Parafii wspierał ją finansowo różnymi datkami po to aby w jego ostatniej posłudze- pogrzebie - miał zapewnioną darmowy pochówek i Msze Św.

    Odpowiedz