Zwrot VAT za materiały budowlane dla budujących pozostanie, ale w gorszej wersji

autor: Magdalena Majkowska08.08.2013, 06:50; Aktualizacja: 08.08.2013, 08:12
Budowa

Budowaźródło: ShutterStock

Od 2014 r. VAT za materiały budowlane będzie oddawany na nowych zasadach. Jednocześnie obecne rozwiązania będą stopniowo likwidowane. Posłowie muszą też jeszcze rozstrzygnąć wiele wątpliwości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • Magda(2013-12-27 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie do fachowców. Czy ta decyzja jest zgodna z prawem? konstytucją? czy osoby, które złożyły pierwszy wniosek przed końcem 2013 roku nie powinny uzyskać praw nabytych - czyli możliwości rozliczeń faktur z kolejnych lat 2013, 2014, 2015... ? Słyszę różne opinie lecz nie znalazłam prawdziwej odpowiedzi na to pytanie. Rozpoczęłam budowę w tym roku i złożyłam wniosek przed końcem tego roku z częściowym rozliczeniem i nagle nie mam nic, żadnych praw a raczej dystkryminację wiekowa (ponieważ mam 38 lat) .

    Odpowiedz
  • Tom(2013-12-18 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Rozpoczelismy w tym roku budowe domu ,udało mi sie zgromadzić kilka faktur , czy musze do końca tego roku złożyć wniosek żeby uzyskać zwrot ?

    Odpowiedz
  • mucha(2013-11-06 15:07) Zgłoś naruszenie 00

    a jezeli zaczolem bodowac sie w tym roku i nie mam jeszcze skonczonych 35 wiosen.to mam szanse na odzyskanie vatu

    Odpowiedz
  • 37latek(2013-10-09 15:25) Zgłoś naruszenie 00

    Banda złodziei z PO przegina,reszta nie lepsza-i jak tu żyć w tym kraju?

    Odpowiedz
  • fachowiec(2013-08-28 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    projekt zakłada ,że można kupować do 31.12.2013 a wniosek można złożyć w następnych latach wg propozycji do końca 2018. Słyszałem ,że prawa nabyte dla tych którzy wydali do dnia 31.12.2013r. plotka lub chęć US aby większość nic nie skorzystała.

    Odpowiedz
  • migdalina(2013-08-24 16:14) Zgłoś naruszenie 00

    pytanie do autorów artykułu:
    Czy osoba która swój pierwszy wniosek o zwrot vat na materiały budowlane złożyła w 2012 roku dalej może wydawać pieniądze na budowę i przez kolejne lata stopniowo kupować materiały i rozliczać poniesione koszty?
    A konkretnie czy dalej ma w sumie 5 lat na takie operacje? czy po wejściu nowej ustawy traci prawo do rozliczeń po 2013 roku i musi wszystko co miała w planie kupić i rozliczyć w latach następnych zrobić przed końcem 2013 roku żeby z tego skorzystać?? Tej najważniejszej dla mnie informacji nie potrafię znaleźć w żadnym artukule. proszę o odpowiedź.

    Odpowiedz
  • zaq(2013-08-11 23:36) Zgłoś naruszenie 00

    właśnie kończę budować. udało mi się skorzystać w 2012 i w tym roku jeszcze raz się załapię. Choć raz PO*ebom nie udało się mnie wy**chać.

    Po zniesieniu ulgi więcej towaru będzie schodziło bez faktury.

    Limity wiekowe to chamstwo i dyskryminacja.

    Odpowiedz
  • haha(2013-08-08 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    nie chcieliście PiS to macie PO i ...ograniczenia

    Odpowiedz
  • ejro(2013-08-08 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    kto sie teraz buduje z fizycznych
    no za granica tak nie w pl

    Odpowiedz
  • takijeden(2013-08-08 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    ... czyli logiczne i sensowne byłoby wprowadzenie ulgi na dzieci ale tylko do 36 roku życia rodzica. Przynajmniej spadłyby koszty dla budżetu.ps. na razie daleko do ustawy a wydatki do końca 2013 roku przewijają się w projekcie szufladowym. Równocześnie w obecnej jest zapis, że korzysta się z wydatków ponoszonych w ramach 5-letniego llimitu. W przypadku budowy domów mam inną definicję "dużo czasu".

    Odpowiedz
  • a(2013-08-08 10:03) Zgłoś naruszenie 00

    Równie dobrze można by powiedzieć, że RnS czy MdM też są dyskryminacją albo ulga na dziecko jest dyskryminacja bo tylko wybrani korzystają. Zanim ustawa wejdzie to mienie sporo czasu. Przynajmniej spadną koszty budżetu.

    Odpowiedz
  • ...(2013-08-08 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli... dyskryminacja ze wzgledu na wiek !!! Pogratulować pomysłodawcom.

    Odpowiedz
  • takijeden(2013-08-08 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety tylko tych drugich. Wydatki będzie można ponosić do 31.12.2013r. a wniosek składać do końca 2018 r.

    Odpowiedz
  • Jaa(2013-08-08 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ci, którzy złożą wnioski na starych zasadach maja prawa nabyte na 5 lat. Czy może prawa nabyte dotyczą tylko UBeków i mundurowych?

    Odpowiedz