NOWE PRAWO Osoby kupujące rzeczy przeznaczone do przerobu lub odsprzedaży składają deklarację i płacą podatek od czynności cywilnoprawnych od każdej transakcji. Nie są już płatnikami podatku.

Nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub odsprzedaży stracili status płatników podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecnie są oni podatnikami tego podatku. – 1 stycznia 2007 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nimi jedyną kategorią płatników pozostali notariusze – mówi Adrian Artowicz, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Potrzebna deklaracja

Wprowadzenie tej zmiany było konsekwencją zniesienia zasady solidarnej odpowiedzialności za zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych i obciążenie tym obowiązkiem jedynie tej strony transakcji, która występuje w roli nabywcy określonych rzeczy lub praw majątkowych. Przy umowie sprzedaży podatnikiem jest więc kupujący. Oznacza to, że nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub odsprzedaży jako podatnicy podatku od czynności cywilnoprawnych nie mogą być jednocześnie płatnikami tego podatku. Adrian Artowicz zwraca uwagę, że zmiana ta ma określone konsekwencje w zakresie obowiązków dokumentacyjnych. – Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy podatnicy obowiązani są składać deklaracje oraz uiszczać podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten jest wyłączony jedynie w przypadku poboru podatku przez płatnika. Pozbawienie nabywców rzeczy przeznaczonych do przerobu lub odsprzedaży statusu płatników powoduje powstanie obowiązku składania deklaracji podatkowych z tytułu transakcji dokonywanych z udziałem takich podmiotów – wyjaśnia nasz rozmówca.

Nowe obowiązki

Przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów nabywcy rzeczy przeznaczonych do przerobu lub odsprzedaży jako płatnicy mieli obowiązek prowadzenia rejestru transakcji do celów rozliczeń z fiskusem oraz odprowadzali podatek od czynności cywilnoprawnych raz w miesiącu. Teraz muszą składać w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 z tytułu każdego nabycia powodującego obowiązek zapłaty podatku. Osoby nabywające rzeczy przeznaczone do odsprzedaży nie muszą natomiast martwić się o zapłatę podatku, gdy już jako sprzedawcy pozbywają się zakupionych przedmiotów. Obowiązek rozliczenia z fiskusem ciąży wtedy na kupującym. Jeżeli nabywca sprzedaje przedmioty zakupione w celu dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i czynność ta rodzi również obowiązek zapłaty VAT (lub jest od niego zwolniona), to taka sprzedaż nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Konsekwencją wprowadzonej zmiany jest także nowelizacja przepisów dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku umów sprzedaży oraz uchylenie przepisu dotyczącego podstawy opodatkowania przy umowach sprzedaży rzeczy ruchomych nabywanych do przerobu lub odsprzedaży.