Osoby, które jeszcze w tym roku chcą rozpocząć postępowanie kwalifikacyjne kończące się uzyskaniem tytułu biegłego rewidenta, muszą do 30 czerwca złożyć komplet dokumentów.
Czy tylko magister może przystąpić do postępowania
Kandydat jeszcze w tym roku chce wziąć udział w postępowaniu kwalifikacyjnym. Jakie powinien złożyć dokumenty? Czy musi potwierdzać, że ma wyższe wykształcenie?
Wyższe wykształcenie nie jest konieczne, aby przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego. Oznacza to, że egzamin może zdawać osoba, która jeszcze studiuje.
Wyższe wykształcenie uzyskane w Polsce jest niezbędne dopiero na etapie ubiegania się o wpis do rejestru biegłych rewidentów (prowadzony jest na stronie internetowej samorządu). Kandydat może też ukończyć zagraniczne studia wyższe uznawane w Polsce za równorzędne, jeżeli włada językiem polskim w mowie i w piśmie. Nie jest też wymagany konkretny profil wykształcenia, jak jest to np. w przypadku uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Aby komisja zakwalifikowała kandydata, musi on złożyć zgłoszenie i kwestionariusz osobowy. Aktywny formularz dostępny jest na stronie internetowej www.kibr.org.pl. Do zgłoszenia i kwestionariusza osobowego trzeba też dołączyć odręcznie napisany życiorys i fotografię o wymiarach 35 x 46 mm (należy ją wkleić do kwestionariusza). Dokumenty do komisji egzaminacyjnej składa się na adres: al. Jana Pawła II 80, 00-175 Warszawa. Zgodnie z uchwałą Krajowej Rady Biegłych Rewidentów nr 1632/26/2013 z 12 marca 2013 r. ostatnim dniem na ich przekazanie w przypadku osób, które jeszcze w tym roku chcą zacząć postępowanie kwalifikacyjne, jest 30 czerwca.
Gdyby zgłoszenie o przystąpieniu do postępowania kwalifikacyjnego nie spełniało wymagań formalnych lub nie dołączono do niego niezbędnych dokumentów, komisja wezwie do uzupełnienia braków. Kandydat ma na to 14 dni od doręczenia pisma. Osoby, które spełniają warunki przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego, są zawiadamiane o tym pisemnie w ciągu miesiąca od dnia otrzymania zgłoszenia przez komisję.
Podstawa prawna
Par. 2–7 rozporządzenia ministra finansów z 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz.U. z 2010 r. nr 6, poz. 36 z późn. zm.).
Czy czas zdawania egzaminów jest ograniczony
Aby uzyskać tytuł biegłego rewidenta, trzeba zdać 10 egzaminów pisemnych. Czy jest określony czas, w którym należy to zrobić?
Warunki zdawania egzaminów określa rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów. Nie przewiduje ono ograniczenia czasu, w którym kandydat musi zdać wszystkie egzaminy pisemne.
Można do nich przystąpić w Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Składają się z czterech sesji egzaminacyjnych. W każdej z nich są dwa albo trzy bloki tematyczne, które mogą zawierać od 10 do 40 pytań testowych oraz od jednego do siedmiu zadań sytuacyjnych. Warunkiem zdania jest uzyskanie co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów z każdego bloku tematycznego. Utrudnieniem są ujemne punkty za złą odpowiedź testową.
Zaliczenie egzaminów pisemnych z pierwszej sesji jest warunkiem przystąpienia do drugiej. Egzaminy z sesji drugiej i trzeciej kandydat na biegłego rewidenta może zdawać łącznie, a ich zaliczenie jest warunkiem przystąpienia do sesji czwartej.
Termin każdego egzaminu pisemnego w danej sesji, zarówno podstawowego, jak i dwa terminy poprawkowe, wyznacza Krajowa Rada Biegłych Rewidentów. Jeśli kandydat nie przystąpi do sprawdzianu, do którego został zakwalifikowany, jest on traktowany jako niezaliczony (wtedy można zdawać poprawkę), chyba że nastąpiły ważne przyczyny losowe. W takim przypadku zdający musi w ciągu siedmiu dni przedłożyć komisji egzaminacyjnej kopię dokumentu potwierdzającego niemożność przystąpienia do egzaminu w wyznaczonym terminie.
Podstawa prawna
Par. 13 rozporządzenia ministra finansów z 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz.U. z 2010 r. nr 6, poz. 36 z późn. zm.).
Czy dopuszczalna jest powtórka z dyplomu
W tym roku czytelnik zamierza przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta. Kończy się ono egzaminem dyplomowym. Czy można go zdawać więcej niż jeden raz?
Egzamin dyplomowy można powtarzać czterokrotnie w terminach ustalonych przez komisję egzaminacyjną. Kandydat, który go nie zda w ciągu tych prób, będzie musiał ponownie odbyć aplikację.
Należy pamiętać, że końcowy egzamin zdaje się ustnie. W jego trakcie trzeba odpowiedzieć na trzy pytania zawarte w jednym z wylosowanych przez kandydata na biegłego rewidenta zestawów (do 9 marca zestawów pytań musiało być 30, teraz może być ich dowolna liczba).
Kolejność udzielania odpowiedzi ustala kandydat na biegłego rewidenta. Egzamin dyplomowy może trwać maksymalnie 30 minut. Nie można podczas niego korzystać z żadnych pomocy. Wynik ogłasza przewodniczący składu egzaminacyjnego po zakończeniu egzaminów w danym dniu.
Przepisy rozporządzenia w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów zastrzegają też, że jeśli kandydat nie przystąpi do egzaminu dyplomowego, do którego został zakwalifikowany, będzie on traktowany jako niezaliczony. Może go zdawać w innym terminie tylko wtedy, gdy nastąpiły ważne przyczyny losowe. W takim przypadku w ciągu siedmiu dni od pierwotnego terminu trzeba przedłożyć komisji kopię dokumentu potwierdzającego niemożność przystąpienia do egzaminu w wyznaczonym czasie.
Podstawa prawna
Par. 14 rozporządzenia ministra finansów z 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz.U. z 2010 r. nr 6, poz. 36 z późn. zm.).
Czy kandydat płaci za egzaminy kwalifikacyjne
Student ekonomii zastanawia się nad przystąpieniem do postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta. Ile czasu musiałby przeznaczyć na uzyskanie uprawnień? Czy jest to proces kosztowny?
Uzyskanie uprawnień biegłego rewidenta wymaga dużej wiedzy, czasu i pieniędzy. Przejście całego toku kwalifikacyjnego nie jest proste i w praktyce trwa minimum cztery lata. Aby bowiem otrzymać tytuł biegłego rewidenta, trzeba w czterech sesjach zdać 10 egzaminów pisemnych (każdy kosztuje 400 zł), a na końcu ustny egzamin dyplomowy (opłata wynosi 750 zł).
Warunkiem przystąpienia do egzaminów jest wniesienie opłaty co najmniej na 30 dni przed terminem sprawdzianu.
Podstawa prawna
Par. 8 rozporządzenia ministra finansów z 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz.U. z 2010 r. nr 6, poz. 36 z późn. zm.).
Czy można się odwołać od uzyskanego wyniku
Kandydat na biegłego rewidenta obawia się, że może nie zdać egzaminu pisemnego. Czy w takim przypadku będzie miał możliwość wglądu do swojej pracy?
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów komisja egzaminacyjna na pisemny wniosek kandydata musi mu udostępnić pracę do wglądu w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników. Pracę udostępnia się wyłącznie w siedzibie komisji (ul. Dzika 19/23 w Warszawie). Zdający może ją przeglądać w obecności członka komisji oraz pracownika KIBR.
Szczegółowe zasady w tym zakresie określa uchwała nr 13/8/2010 komisji egzaminacyjnej z 11 czerwca 2010 r. Zgodnie z jej regulacjami wniosek o udostępnienie do wglądu pracy kandydat zgłasza komisji pisemnie w terminie trzech dni od ogłoszenia wyników egzaminu na adres: Dział Postępowania Kwalifikacyjnego, al. Jana Pawła II 80, 00-175 Warszawa lub e-mailem: kom.egzaminacyjna@kibr.org.pl. Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko kandydata, numer ewidencyjny oraz adres poczty elektronicznej.
Prace są udostępniane kandydatom w czasie niezbędnym, aby zapoznali się z oceną poszczególnych bloków tematycznych, z których nie osiągnęli wymaganej liczby punktów. Maksymalnie może to być 30 minut. Kandydat musi pamiętać, że podczas przeglądania prac egzaminacyjnych nie uzyska żadnych informacji co do sposobu rozwiązania zadań sytuacyjnych lub odpowiedzi na pytania testowe. Nie wolno mu też sporządzać żadnych notatek.
Ewentualne uwagi, np. dotyczące oceny zadań, kandydat ma prawo zamieścić w odwołaniu. Wnosi się je do komisji na piśmie w terminie 14 dni od ogłoszenia wyników. Komisja ma na rozpatrzenie odwołania 30 dni od momentu jego otrzymania.
Podstawa prawna
Par. 17 i 8 rozporządzenia ministra finansów z 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz.U. z 2010 r. nr 6, poz. 36 z późn. zm.).
Czy trzeba odbyć praktykę i aplikację
Do 30 czerwca można składać dokumenty, aby jeszcze w tym roku rozpocząć procedurę uzyskania uprawnień do badania sprawozdań. Czy oprócz 10 egzaminów pisemnych i ustnego egzaminu dyplomowego trzeba wykazać doświadczenie?
Aby uzyskać uprawnienia biegłego rewidenta, konieczne jest odbycie rocznej praktyki w zakresie rachunkowości oraz co najmniej dwuletniej aplikacji. Przy tym do aplikacji można przystąpić dopiero po odbyciu praktyki, zaliczeniu egzaminów pisemnych z sesji drugiej i zdaniu co najmniej dwóch egzaminów pisemnych z sesji trzeciej. Co ważne, drugi rok aplikacji rozpoczyna się dopiero po zaliczeniu wszystkich egzaminów pisemnych, ale przed ustnym. Wynika to z tego, że udzielone podczas egzaminu dyplomowego odpowiedzi oceniane są z uwzględnieniem umiejętności zdobytych w praktyce.
Kandydat będzie musiał powtórzyć aplikację, jeśli czterokrotnie nie uda mu się zdać egzaminu dyplomowego.
Jeżeli chodzi o praktykę, przepisy wykonawcze nie określają momentu jej podjęcia. Oznacza to, że można ją rozpocząć po zakwalifikowaniu do postępowania. Rozporządzenie zobowiązuje jednak kandydata, by w terminie 30 dni powiadomił pisemnie komisję egzaminacyjną o dacie rozpoczęcia praktyki, jej miejscu i formie odbywania. Musi też załączyć oświadczenie danej jednostki, że można w niej odbywać taką praktykę. Przepisy wymagają bowiem, aby staż odbywał się w podmiotach zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub w firmach prowadzących usługowo księgi rachunkowe.
Podstawa prawna
Par. 19–31 rozporządzenia ministra finansów z 29 grudnia 2009 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego na biegłych rewidentów (Dz.U. z 2010 r. nr 6, poz. 36 z późn. zm.).