Prawo do ulgi przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci. Odliczenia z tego tytułu dokonuje się od podatku.

Tak zwana ulga na dzieci przysługuje z racji wychowywania:
  • dzieci małoletnich,
  • dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
  • dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
Odliczeniu podlega kwota stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i kwoty 1145,08 zł. Wysokość odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej dotyczy łącznie obojga rodziców. Kwotę tę odlicza się od podatku jednego z nich lub od podatku obojga.
W przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dzieci faktycznie zamieszkują, o ile spełnione są pozostałe warunki. Jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców (w stosunku do których sąd orzekł rozwód lub separację), odliczenie przysługuje każdemu z nich. W tym przypadku kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty wynikającej z pomnożenia liczby wychowywanych dzieci i kwoty 1145,08 zł.
Aby dokonać odliczenia, trzeba najpierw wypełnić odpowiednie rubryki części C załącznika PIT/0.n
ZBIGNIEW BISKUPSKI, EDYTA DOBROWOLSKA