Dochód do opodatkowania możemy pomniejszyć o darowizny na szlachetne cele, dokonane w 2007 roku, ale nie więcej niż o 6 proc. dochodu do opodatkowania.

Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Darowizny mogą być przekazane wyłącznie na cele, które są określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w krajach innych niż Polska.
Darowizna może być przeznaczona na sferę zadań publicznych realizowanych przez organizacje pożytku publicznego. Obejmują one m.in. zadania w zakresie: pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób, działalności charytatywnej czy ochrony i promocji zdrowia.
Gdy dokonaliśmy darowizny w formie rzeczowej, musimy udokumentować zarówno fakt jej dokonania, czym jest oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny, jak i jej wartość.
Zgodnie z przepisami powinna to być wartość rynkowa, zaś przy jej określaniu należy stosować się do ogólnych przepisów w tym zakresie, zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Trzeba przy tym pamiętać, że jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi wartość z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych.
Ponadto wydatki rozliczane jako darowizna podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ani od podatku w ramach 1 proc. Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny VAT.
ZBIGNIEW BISKUPSKI, EDYTA DOBROWOLSKA