Przedsiębiorca, który kupił samochód do celów prywatnych, otrzyma niezbędne do jego rejestracji zaświadczenie VAT-25 w urzędzie skarbowym w swoim miejscu zamieszkania, a nie tam, gdzie prowadzi działalność gospodarczą.
Nasz czytelnik, zarejestrowany jako podatnik VAT, prowadzi firmę w jednym mieście, a mieszka w innym. Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) rozlicza wszystkie transakcje związane z VAT w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności. W ostatnim czasie sprowadził z Niemiec używany samochód osobowy. Kupił go od osoby fizycznej na prywatne potrzeby. W umowie zostały zamieszczone jego prywatne dane osobowe. Aby zarejestrować auto, potrzebuje zaświadczenia VAT-25, czyli dokumentu potwierdzającego, że uiścił podatek od towarów i usług. W tym celu musi złożyć wniosek w urzędzie skarbowym. Nie wie jednak, który byłby w tym przypadku właściwy. Wydaje mu się, że wszystkie sprawy związane z VAT powinien załatwiać w jednym urzędzie. Nie ma jednak racji.
– Podatnicy często wnioskują nie do tego urzędu, co trzeba, ponieważ rozporządzenie ministra finansów w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U. z 2011 r. nr 293, poz. 1726) nie reguluje tej kwestii jednoznacznie – tłumaczy Alicja Sarna, starszy menedżer w MDDP.
Zgodnie z par. 9 rozporządzenia zaświadczenia są wydawane przez organ podatkowy właściwy rzeczowo i miejscowo w sprawach poszczególnych zobowiązań podatkowych. – W praktyce oznacza to, że o tym, który urząd skarbowy powinien wydać zaświadczenie VAT-25, decyduje art. 3 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) Przepis ten stanowi, że jeśli przedsiębiorca kupił samochód na własne potrzeby, to wniosek o wydanie VAT-25 powinien złożyć u naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Inaczej jest w przypadku, kiedy nabył auto po to, by używać go w firmie. Wówczas właściwy będzie naczelnik urzędu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla Alicja Sarna.
Jeżeli podatnik zwróci się do naczelnika niewłaściwego urzędu skarbowego lub naczelnika, który uzna się za niewłaściwego, ten prześle wniosek do odpowiedniego organu. To jednak wydłuży całą procedurę.