Urząd skarbowy musi zbadać, czy zakupy spółki finansowane z funduszu socjalnego mają związek z jej działalnością gospodarczą. Jeśli taki związek istnieje, to przedsiębiorstwo nie traci prawa do odliczenia VAT.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, uchylając wyrok sądu wojewódzkiego w Lublinie.
Urząd skarbowy zakwestionował rozliczenia VAT firmy za poszczególne miesiące 2006 r. Stwierdził, że naruszyła art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Zgodnie z tymi przepisami podatnik może obniżyć kwotę należnego VAT ze sprzedaży towarów lub usług o podatek naliczony związany z poniesionymi wydatkami, ale tylko gdy służą wykonywaniu czynności opodatkowanych (czyli związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą). Urząd uznał, że firma niesłusznie odliczyła podatek, bo pieniądze zaczerpnęła z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) i kupiła sprzęt sportowy oraz wynajęła salę gimnastyczną dla pracowników przygotowujących się do zawodów.
Spółka złożyła odwołanie do izby skarbowej, ale ta utrzymała w mocy decyzję naczelnika. Dyrektor izby stwierdził, że jeśli przedsiębiorca realizuje jakieś transakcje finansowane z funduszu socjalnego, to nie działa w charakterze podatnika VAT.
Firma zaskarżyła decyzję do sądu. Uważała, że wydatki były związane z jej działalnością. Wyjaśniła, że zawody miały znaczenie marketingowe, a dostęp do sali był warunkiem rzetelnego przygotowania się do nich.
WSA w Lublinie przyznał rację organom podatkowym. Orzekł, że zakupy towarów i usług, które firma decyduje się zaliczyć do wydatków socjalnych i finansować z ZFŚS, nie są związane z działalnością gospodarczą. Realizują inne cele, przypisane funduszowi, który z istoty służy pracownikom i ich rodzinom.
NSA uchylił to rozstrzygnięcie, bo sąd I instancji nie przeanalizował tego, czy wydatki spółki, mimo że finansowane z ZFŚS, dotyczyły jej działalności gospodarczej. Jeśli miał wątpliwości, to powinien nakazać organom podatkowym, aby to wyjaśniły. Sprawa trafi do ponownego rozpoznania. Wyrok jest prawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 22 listopada 2012 r., I FSK 52/12.