Sejm znowelizował w piątek ustawę o VAT. Posłowie nie poparli poprawek zaproponowanych przez opozycję. W głosowaniu wzięło udział 441 posłów; 266 opowiedziało się za przyjęciem ustawy, 174 przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Ustawa przewiduje m.in. zmiany, które mają dostosować polskie prawo do regulacji UE oraz uprościć przepisy. Zawiera też zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego i prawa do odliczenia VAT. W projekcie znajdują się regulacje upraszczające fakturowanie.

Zlikwidowany ma być obowiązek wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku VAT, co oznacza, że podatnicy będą zobowiązani do wystawiania takich faktur jedynie na żądanie nabywców. Ponadto zakres danych określonych na fakturach będzie taki jak obecnie na rachunkach, a faktury związane ze sprzedażą paliwa do samochodu nie będą musiały zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu.

Poza tym, gdy kwota transakcji nie przekroczy 450 zł, będzie można wystawiać faktury uproszczone. Fakturę będzie można wystawić do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce transakcja; wprowadzona zostanie też możliwość wystawiania faktur zbiorczych, obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego.

PiS proponowało w poprawkach m.in. zwolnienie z VAT próbek towarów pobieranych do badań oraz zastosowanie stawki zerowej w eksporcie towarów w sytuacji, gdy przed dokonaniem dostawy podatnik otrzymał zapłatę całkowitą lub częściową. SLD chciało utrzymania zwolnienia z VAT dla usług niepublicznych Poczty Polskiej.

Nie uzyskały także poparcia poprawki SLD, które miały na celu zablokowanie podwyżek VAT do 23 proc. na niektóre towary i usługi, które podlegają stawkom obniżonym lub są zwolnione: wyroby rękodzieła, niepubliczne usługi pocztowe świadczone przez Pocztę Polską (obecnie zwolnione) i usługi związane z projekcją filmów.

Nowelizacja trafi obecnie do Senatu.