Rolnicy, którzy z własnych upraw produkują wino, otrzymają banderole i nadal nie będą musieli rejestrować się jako podatnicy podatku akcyzowego. Takie propozycje zmiany przepisów zawiera projekt założeń do tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki.
Na każdą wyprodukowaną butelkę alkoholu jej producent jest obowiązany nanieść znaki akcyzy – a w związku ze sprzedażą odprowadzić podatek 1,1 zł od butelki o pojemności 0,7 l. Banderole mogą jednak otrzymać tylko osoby zarejestrowane jako podatnicy podatku akcyzowego.
Zgodnie z ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej rolnik, który w ciągu roku wyrabia mniej niż 100 hektolitrów wina, nie prowadzi działalności gospodarczej i w związku z tym nie może zarejestrować się jako podatnik akcyzy. Z tego powodu urzędy celne nie chciały wydawać rolnikom banderoli, zniechęcając ich tym samym do wytwarzania wina na sprzedaż.
Z nieoficjalnych informacji wiemy, że resort finansów proponuje także, aby mali producenci wina mogli przewozić swoje wyroby bez potrzeby dołączania do transportu tzw. dokumentów towarzyszących, określonych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 436/2009.
Takie dokumenty muszą obowiązkowo mieć wszyscy ci, którzy przewożą wyroby akcyzowe w ramach tzw. procedury zawieszania poboru akcyzy. Rolnicy z takiej procedury nie mogą korzystać, ponieważ w świetle prawa nie prowadzą składu podatkowego. Mimo to obecnie mają obowiązek dołączać odpowiednie dokumenty do transportu swojego wina.