Fiskus tak interpretuje przepisy, by nie zwracać VAT od zakupów

autor: Paulina Bąk18.10.2012, 07:19; Aktualizacja: 18.10.2012, 08:31
Dokumenty

Dokumentyźródło: ShutterStock

Przenoszenie na następne okresy rozliczeniowe VAT do odliczenia nie może skutkować przedawnieniem prawa do pomniejszenia należnego podatku – twierdzą eksperci.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • Doradca(2012-10-18 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    Następna twórczość urzędników MF. Kiedy wreszcie będą kary za takie bezprawne działania urzędników?

    Odpowiedz
  • wqrzony(2012-10-18 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jest dokładnie odwrotnie!
    Organy podatkowe uważają, że przeniesienie się nie przedawnia, a sądy uchylają takie decyzje.
    Por. wyrok WSA we Wrocławiu, I SA/Wr 673/12, orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7E4472AD75.
    Jak zwykle pani Paulina Bąk w sposób nierzetelny atakuje urzędników!
    Aha, czy jako organ II instancji pani Paulina miała na myśli izbę kontroli skarbowej? :)

    Odpowiedz
  • wqrzony(2012-10-18 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    1. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej instytucja przedawnienia zobowiązań podatkowych z tytułu podatku VAT sama w sobie nie jest niezgodna z prawem wspólnotowym (por. wyrok z dnia 21 stycznia 2010 r. w sprawie Alstom Power Hydro vs. Valsts ienemumu dienests, C-472/08, gdzie nie podważono nawet trzyletniego terminu przedawnienia, a sprawa również dotyczyła nadpłaty).
    2. "Ponieważ nie notował sprzedaży, co miesiąc VAT do odliczenia przenosił na następny okres rozliczeniowy" - juz od 1.12.2008 r. wprowadzono zasadę - zmieniając art. 86 ust. 19 ustawy o VAT - że nie trzeba przenosić. Już za grudzień 2008 r. można było zażądać zwrotu. Może podatnik bał się kontroli?

    Odpowiedz
  • edek(2012-10-19 00:13) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy, to powinien opodatkować towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane