Catering jest objęty 8-procentowym podatkiem. Jeśli jednak do świadczonych usług dołączane są napoje, nawet herbata czy kawa, należy do nich stosować wyższą stawkę podstawową.
Wyszczególnienie na fakturze produktów dostarczanych klientom przy okazji usługi cateringowej jest obowiązkiem usługodawcy. Joanna Skibicka, ekspert podatkowy w Stone & Feather Tax Advisory, zwraca uwagę, że w praktyce bardzo często firmy cateringowe w związku ze świadczoną usługą dostarczają konsumentom, oprócz gotowych posiłków i napojów, np. ciastka, cukierki, czekoladki, musztardę, jednorazowe talerzyki czy sztućce. I popełniają błąd polegający na tym, że stosują jedną stawkę do usługi i towaru, czyli 8-proc. stawkę VAT.
– Takie towary powinny być opodatkowane właściwą dla nich 23-proc. VAT, a nie być automatycznie włączane do usługi cateringu i opodatkowywane według stawki 8 proc. – mówi Joanna Skibicka.
Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, w przypadku usług cateringu powszechną praktyką jest stosowanie obniżonej stawki jako właściwej dla samej usługi oraz 23-proc. VAT do dostaw napojów. W ten sposób w ramach świadczonej usługi wyodrębnia się dostawę np. kawy, herbaty czy wody mineralnej.
Joanna Skibicka wyjaśnia, że zgodnie z przepisami wykonawczymi do ustawy o VAT stawka w wysokości 8 proc. nie może być stosowana do sprzedaży: napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc., napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc., kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych oraz innych towarów w stanie nieprzetworzonym, opodatkowanych 23-proc. VAT.
– Oznacza to, że nie tylko napoje dostarczane w ramach usługi cateringowej podlegają wyodrębnieniu – stwierdza nasza rozmówczyni.
Na fakturze dokumentującej wykonanie usługi cateringowej, poza dostawą napojów, powinny być wyszczególnione również dostawy innych towarów w stanie nieprzetworzonym, dla których właściwa jest stawka podstawowa.
Podatnicy mogą też mieć problem z wnioskami o interpretacje indywidualne, w których skupiają się na opodatkowaniu napojów. Jeśli podmiot posiada korzystną interpretację w zakresie napojów i w praktyce dostarcza jedynie gotowe posiłki i napoje, to nie ma problemu. Inaczej jest, gdy stawkę podstawową stosuje wyłącznie do dostaw napojów, a pozostałe towary w stanie nieprzetworzonym opodatkowuje stawką obniżoną.
W takiej sytuacji korzystna interpretacja nie przystaje do stanu faktycznego i tym samym nie chroni podatnika. Jeśli organ przyjdzie na kontrolę, to zażąda korekty rozliczeń.
Wyłączenia z obniżonej stawki podatku
Stawka 8 proc. VAT nie może być stosowana do sprzedaży:
1) napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc.,
2) napojów będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc.,
3) kawy i herbaty (wraz z dodatkami),
4) napojów bezalkoholowych gazowanych,
5) wód mineralnych,
6) towarów w stanie nieprzetworzonym objętych 23-proc. VAT.