Spółdzielnie mieszkaniowe, które wynajmują garaże swoim lokatorom, nie muszą płacić CIT za wynajem.
Spółdzielnie mieszkaniowe oprócz mieszkań mogą dysponować też innymi zasobami, takimi jak garaże, komórki czy pomieszczenia gospodarcze. Osoby wynajmujące te lokale użytkowe zobowiązane są do uiszczania okresowych płatności za ich użytkowanie. W ustawie z 16 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przewidziano zwolnienie dochodów spółdzielni uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
– Zarówno sądy, jak i organy podatkowe są zgodne, że zasoby mieszkaniowe to nie tylko lokale mieszkalne, ale pozostałe pomieszczenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, jak np. garaże – wyjaśnia Katarzyna Rola-Stężycka, ekspert podatkowy z Tax Care.
Z zasobów mieszkaniowych danej spółdzielni mieszkaniowej mogą korzystać również osoby niebędące członkami danej spółdzielni. Mogą wynajmować garaże czy lokale użytkowe. Jak w takiej sytuacji spółdzielnie powinny zakwalifikować te dochody?
– Spółdzielnia skorzysta ze zwolnienia i nie zapłaci podatku tylko od dochodów uzyskanych z wynajmu np. garaży, które są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem przez mieszkańców oraz ich rodziny, będących jednocześnie członkami spółdzielni – wyjaśnia ekspert.
W związku z tym, jeśli spółdzielnia zdecyduje się wynająć garaż innej osobie, która nie jest członkiem spółdzielni, to będzie zobligowana do zapłaty CIT.