Jeżeli prezydent podpisze nową ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) z 2009 roku bez art. 17 pkt 1 uznanego 12 stycznia 2012 r. za niekonstytucyjny, nie będzie w niej przepisów regulujących zasady działania organu, który zatwierdza sprawozdania finansowe.
Dorota Stangreciak-Karpierz, prawnik w Eca Auxilium wyjaśnia, że zgodnie z tym przepisem, jeżeli niezgodność z konstytucją dotyczy poszczególnych przepisów ustawy, a Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie, że są one nierozerwalnie związane z całą ustawą – jak jest w tym przypadku – prezydent, po zasięgnięciu opinii marszałka Sejmu, podpisuje ustawę z pominięciem przepisów uznanych za niekonstytucyjne. Może ją też przekazać do Sejmu w celu usunięcia niezgodności.
Dodaje, że trudno wyobrazić sobie, aby prezydent podpisał ustawę, która wymaga ponownego określenia organów kasy oraz usunięcia przepisów przejściowych dotyczących roku 2009-2010, wskazując lata 2009-2010 jako okres dostosowania funkcjonowania SKOK do nowej regulacji.
Obecnie obowiązują przepisy starej ustawy, a zatem zatwierdzanie sprawozdań finansowych odbywa się przez organ stanowiący (walne zgromadzenie/zgromadzenie przedstawicieli), chyba że statut SKOK stanowi inaczej (w praktyce uprawnienie to jest cedowane na Radę Nadzorczą).