Pracodawca, dzieląc opłatę za imprezę integracyjną przez liczbę uczestniczących w niej pracowników, zna przychód przypadający na jednego podwładnego.
Po ostatniej uchwale NSA z 24 października 2011 r. (sygn. akt II FSP 7/10) w sprawie pakietów medycznych, trudno dostrzec szansę na zmianę nieprzychylnego stanowiska organów podatkowych w sprawie opodatkowania przychodów z tytułu udziału w imprezach integracyjnych.
– Zdaniem fiskusa w każdej sytuacji, w której pracodawca ma dokładną listę uczestniczących w imprezie pracowników, jak i wartość otrzymanych przez nich korzyści, powinien im je dodać do przychodu i stosownie opodatkować (dzieląc koszty imprezy na liczbę pracowników biorących w niej udział) – podkreśla Rafał Tołwiński, starszy konsultant w dziale podatkowym Ernst & Young.

Korzystne podejście

Na szczęście dla podatników sądy administracyjne w ostatnich wyrokach, np. wyrok NSA z 11 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FSK 1531/09) oraz wyrok WSA w Warszawie z 24 października 2011 r. (sygn. akt III SA/Wa 555/11), wyrażają odmienne zdanie. Według sądów, jeśli nie jest pewne, czy dany pracownik faktycznie skorzystał i w jakim zakresie z postawionych mu do dyspozycji świadczeń (tj. w jakim stopniu skorzystał z poczęstunku, zorganizowanych gier czy transportu) oraz nie jest możliwe dokładne ustalenie wartości tych świadczeń według metod określonych w ustawie o PIT, nie można mówić o powstaniu przychodu podlegającego opodatkowaniu po stronie pracownika.

27 720 zł wynosi maksymalna grzywna za wykroczenie skarbowe

Co zatem powinien zrobić pracodawca, który nie ma możliwości ustalenia, które osoby skorzystały z danego świadczenia (a które nie) i w jakim zakresie? Według Rafała Tołwińskiego tak długo, jak stanowiska reprezentowane przez fiskusa i sądy nie zostaną ujednolicone, a przepisy ustawy o PIT odpowiednio doprecyzowane, sposobem na efektywną podatkowo organizację imprezy jest skorzystanie ze wskazówek zawartych w tych wyrokach.
– Przykładowo, gdy pracodawca zapłaci za organizację imprezy ryczałtowo i nie da się przypisać na konkretnego pracownika realnej (a nie statystycznej) wartości kosztów takiej imprezy, po stronie pracownika nie powstanie przychód podlegający PIT – podpowiada Rafał Tołwiński.



Obowiązki płatnika

Do obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, należnego od pracowników z tytułu otrzymanego wynagrodzenia ze stosunku pracy, a także do jego pobrania i wpłacenia zobowiązany jest pracodawca jako płatnik. Katarzyna Osińska, ekspert w Auxilium, zwraca uwagę, że pracodawca określający wysokość przychodów poszczególnych pracowników, który nie powiększa ich o wartość imprezy integracyjnej, pobiera i odprowadza do urzędu skarbowego zaliczki na podatek w nieprawidłowej wysokości.
– Jeżeli organ podatkowy stwierdzi takie niedopełnienie obowiązków przez płatnika, wyda decyzję o jego odpowiedzialności, w której określi wysokość należności z tytułu niepobranego podatku – ostrzega Katarzyna Osińska.
W takim przypadku pracodawca będzie odpowiadał całym swoim majątkiem. Organ podatkowy może wydać tego typu decyzję również po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego.

Sankcje karne

Sankcje dla pracodawcy jako płatnika przewidują także przepisy kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którymi płatnik, niepobierający podatku albo pobierający go w kwocie niższej od należnej, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.
Katarzyna Osińska przypomina, że jeżeli kwota niepobranego podatku jest małej wartości, zastosowanie znajduje kara grzywny do 720 stawek dziennych. Natomiast, jeżeli kwota niepobranego podatku nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, występuje odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe, za która może być wymierzona grzywna w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.