Od przyszłego roku wnioski o zwrot akcyzy zawartej w wykorzystywanym przez rolników paliwie, rolnicy będą składać w lutym i sierpniu, a nie marcu i wrześniu - wynika z przygotowanego przez resort finansów projektu ustawy tzw. okołobudżetowej.

MF tłumaczy w uzasadnieniu do projektu, że zmiana ma zapewnić spójność procesu zwrotu podatku z ustawą o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in., że wnioski o podział rezerwy celowej (z której finansowany jest zwrot) powinny być składane do ministra finansów najpóźniej do 30 września danego roku.

Resort wyjaśnia, że zgodnie z obecnymi przepisami zwrot rolnikom akcyzy zawartej w zużywanym przez nich oleju napędowym następuje w okresach półrocznych - na podstawie wniosków składanych przez rolników od 1 marca do 31 marca i od 1 września do 30 września.

"Wnioski te po ich zbilansowaniu przez wojewodów są przez nich przekazywane za pośrednictwem ministra rolnictwa i rozwoju wsi do ministra finansów. Tym samym termin składania wniosków w drugim terminie nie jest spójny z postanowieniami ustawy o finansach publicznych" - tłumaczy MF.

Zgodnie z projektem, w przypadku wniosków składanych w lutym, zwrot będzie następował od 1 do 30 kwietnia, a w przypadku wniosków składanych w sierpniu - od 1 października do końca października.

Projekt przewiduje też, że do obliczania limitu zwrotu będzie wykorzystywana m.in. powierzchnia użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określona w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku, a nie 1 kwietnia, jak jest obecnie.