Uchwałę w sprawie obniżenia stawek skupu żyta rada gminy musi przesłać do zaopiniowania izbie rolniczej.

Do 20 października prezes GUS podaje średnią cenę skupu żyta za pierwsze trzy kwartały tego roku. Wskaźnik ten jest jednym z elementów, które muszą wziąć pod uwagę gminy, które chcą ustalić stawki podatku rolnego na 2012 r. Po opublikowaniu wskaźnika radni będą mogli podjąć uchwałę w sprawie obniżenia cen skupu żyta, a w efekcie stawki podatku rolnego dla gminy.

Dr Mariusz Popławski z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku wyjaśnia, że uchwałę taką rada gminy musi przesłać do właściwej izby rolniczej do zaopiniowania. Obowiązek taki wynika z art. 5 ust. 1 ustawy o izbach rolniczych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 927 z późn. zm.). Do zadań izb rolniczych należy m.in. sporządzanie analiz, ocen, opinii i wniosków z zakresu produkcji rolnej oraz rynku rolnego i przedstawianie ich organom administracji rządowej i samorządu terytorialnego. Mariusz Popławski wskazuje na obowiązującą zasadę: jeśli opinia izby o uchwale obniżającej cenę skupu żyta będzie negatywna, to nie ma to żadnego znaczenia dla rady gminy, która i tak może podjąć uchwałę w tej sprawie.
Zdarzały się przypadki, gdy izba odmawiała wydania pozytywnej opinii, ponieważ izby otrzymują 2 proc. od wpływów z podatku rolnego należnych gminie.