Organy podatkowe twierdzą, że sprzedaż infrastruktury znajdującej się w ogródkach działkowych stanowi zbycie prawa. Trzeba więc zapłacić od niego podatek dochodowy.

Osoby uprawiające ogródki działkowe nie mogą ich sprzedać, należą one do Polskiego Związku Działkowców lub do gminy. Użytkownicy działek oficjalnie zbywają, więc wszystko, co się na działce znajduje, a następnie zrzekają się prawa do użytkowania ogródka. W konsekwencji nabywca altanki lub innej po uzyskaniu członkowstwa w Polskim Związku Działkowców staje się nowym użytkownikiem działki.

Zdaniem Elizy Skotnickiej, menedżera w Ernst&Young, to, czy taka transakcja podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych, zależy od tego, czy sprzedawane obiekty zakwalifikujemy do nieruchomości, czy innych rzeczy.

– Dochód ze sprzedaży altany nie będzie opodatkowany, jeżeli jest ona nieruchomością zgodnie z definicją zawartą w kodeksie cywilnym, a dodatkowo została sprzedana po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją wybudowano – tłumaczy Eliza Skotnicka.

Sprzedaż nie będzie podlegała PIT także wtedy, gdy altanę i inne urządzenia uznamy za inne rzeczy, a sprzedawca będzie ich właścicielem dłużej niż pół roku.

Takie stanowisko odnośnie do opodatkowania PIT potwierdzają interpretacje wydawane w indywidualnych sprawach przez organy podatkowe (np. Urząd Skarbowy w Łodzi nr I-415-44/03/05, dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPB2/415-286/07/MM).

Jednak Witold Widurek, menedżer w Ernst & Young, zwraca uwagę, że część organów podatkowych (interpretacja nr ILPB2/415-1035/10-2/WS) uznaje, że podatnik nie sprzedaje obiektów, a raczej zbywa na rzecz nowego użytkownika prawa majątkowe w postaci roszczeń o zwrot nakładów poczynionych na obcym gruncie. Wówczas przepisy ustawy o PIT nakazują zawsze opodatkować przychód z takiej sprzedaży.

Eksperci radzą podatnikom, od których urząd skarbowy zażąda zapłaty PIT, by powoływać się na zwolnienie podatkowe z ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych oraz wyrok WSA w Bydgoszczy z 2007 r. (sygn. akt I SA/Bd 676/07). Warto też, by osoby chcące uniknąć późniejszych problemów zwrócili się z wnioskiem do ministra finansów o wiążącą interpretację podatkową.

Umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. od wartości przedmiotu transakcji