Pracodawca nie musi naliczać VAT, gdy przekazuje bony żywnościowe pracownikom, bo nie jest to dostawa towarów ani świadczenie usług.
Bony żywnościowe (towarowe) są swego rodzaju środkiem płatniczym (znakiem legitymacyjnym), dzięki któremu pracownik jest uprawniony do otrzymywania w określonym czasie pewnych towarów lub usług.
– W związku z tym, że w ustawie o VAT brak jest regulacji dotyczących rozliczania przekazywania środków płatniczych, czynność taka nie jest objęta tym podatkiem – wyjaśnia Andrzej Pośniak, prawnik w CMS Cameron McKenna.
Ekspert dodaje, że dopiero realizacja takiego bonu, czyli fizyczne wydanie towaru na rzecz klienta, regulującego zapłatę za towar przez jego wręczenie, będzie stanowiła czynność podlegającą VAT.
– Zatem nie ma obowiązku rozliczania VAT od bonów żywnościowych przekazywanych pracownikom – uspokaja Andrzej Pośniak.
Takie podejście jest również reprezentowane przez organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach wydawanych przez izby skarbowe w imieniu ministra finansów. Pewne wątpliwości w tej kwestii – jak zwraca uwagę Andrzej Pośniak – może nasuwać inne stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sprawa C-40/09, Astra Zeneca). Z orzeczenia trybunału wynika, że przekazywanie bonów żywnościowych pracownikom stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega VAT. Wyrok ten może skutkować tym, że polskie organy podatkowe w niektórych przypadkach mogą kierować się przy wydawaniu wiążących interpretacji tym niekorzystnym dla podatników wyrokiem.